کد خبر: 610919
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۹
جستاری بر مصاحبه مجید ناصری نژاد نماینده شادگان:
مطالبات مردمی با جار و جنجال همانند جلسه نیشکر و تحصن در دفتر استاندار قابل حل نیست.

به گزارش هورنیوز: مجید ناصری نژاد مصاحبه ای با خبرگزاری مجلس داشته که سعی میشود نقدی منصفانه بر آن با سه محور داشته باشیم.

 

محور اول: سد گتوند و هدر رفت میلیاردها تومان

وی با تاکید بر اشتباه بودن طراحی و اجرای این سد گفت: میلیاردها تومان برای احداث سد گتوند هزینه شد اما اکنون مشخص شد این سد در کوه نمک احداث شده و قابل بهره برداری نیست و اکنون آب شوری به دست آمده که هیچ کس نمی داند باید با این آب شور چه کند؟! البته وی نباید فراموش کند که قسمت اعظم این سد در دوره احمدی نژاد و ۸ سال نمایندگیش که از قضا در کمیسیون انرژی هم بود ساخته شده است. حال سوال اینجاست که آیا در این ۸ سال یادی از پروژهای “انتقال آب کارون” شده است؟

 

باتوجه به اینکه در سال ۸۹ برابر مصوبه ۲۴۸ شورای عالی آب به دبیری “رسول زرگرپور” معاون آن زمان وزیر نیرو و استاندار حاضر اصفهان طرح بهشت آباد مصوب میشود.(۱) و بخش جالب ماجرا این است که در طول دوره این نماینده که عضو مجلس بوده و در کمیسیون انرژی هم فعالیت می کرده، آقای زرگرپور دبیر شورای عالی آب بوده که استارت اکثر انتقالهای آب در آن دوره زده شده است. اما سوال این است، اکنون که با فریاد سخن میگوید آن زمان کجا بوده اید؟

 

نکته: شاید به طرح استیضاح وزیر نیرو اشاره کنید. پیشاپیش ما این طرح را مورد کناکش قرار میدهیم

آقای ناصری نژاد بعنوان ناطق دوم این استضاح که در اسفند ۸۹ برگزار شد نطقی ایراد نمودند که در ابتدا بر حامی بودن احمدی نژاد تاکید کردند و قسم نیز بر این حمایت خوردند. ولی متاسفانه ذکری از پروژه انتقال آب کارون (طرح بهشت آباد) که در مهرماه آن سال (۸۹) مصوب شده بود در موافقت با استیضاح اعلام نگردید. البته عدم قرات قطعاً از اطلاع نداشتن از مصوبه بوده است.

جالبتر اینجاست که در شورای عالی آب یک نفر از نمایندگان مجلس از کمیسیون آب و منابع طبیعی عضو ناظر که به انتخاب مجلس در شورای عالی آب حاضر است نیز در شورای عالی آب حضور دارد. و عجیبتر هم این است که این عضو از استان کویری است که متنفع از انتقال آب کارون است.

می توان پرسید که آیا این اجماعها تصادفی است یا عدم اطلاع دوستان نماینده خوزستان حاضر در کمیسیون؟ که البته حتی به خود زحمت استفسار از وزیر نیرو که حداقل هفته ای یکبار به مجلس می آید ندادند و این طرح از آن تاریخ یعنی سال ۸۹ رسماً و قانوناً تصویب و قانونی گردید، که با استناد همین مصوبه دوره آقای ناصری نژاد در حال اجرا و بزودی انتقال آب را شروع مینماید. کما اینکه اکنون که سخن از سد گتوند به میان آورده و در نطق این نماینده در آن جلسه استیضاح نداشت(۲)

 

نتیجه محور اول

اکنون سخن گفتن از سد گتوند مثل نوش دارو پس از مرگ سهراب است. آن زمان که میتوانستند بعنوان رئیس مجمع نمایندگان استان و عضو کمیسیون انرژی و حمایت کننده احمدی نژاد تاثیر گذار باشید، اینچنین نشد، ولی اکنون که پروژه به اتمام رسیده فریادها بلند شد؟

 

محوردوم: ورشکسته بودن طرح نیشکر و عدم رضایت مردم و اختصاص بهترین زمینهای کشاورزی به طرح

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: از سویی دیگر طرحی به عنوان نیشکر را با هزینه زیادی در خوزستان اجرایی کردند که بر اساس آن زمین های مستعد کشاورزی را اختصاص به این طرح دادیم درحالی که اکنون مشاهده می کنیم که طرح نیشکر ورشکسته شده است.

وی یادآور شد: طرح نیشکر نیاز به مصرف آب زیادی دارد درحالی که در وضعیت کویری و کم آبی استان خوزستان نباید صدها مترمکعب آب به این طرح اختصاص داد.

نتیجه محور دوم

دومین محور وی که به معایب طرح نیشکر اختصاص داشت و می شود گفت که منطقی هم هست، ولی میخواهیم کمی به عقبتر بر گردیم و ۲۱ آذر سال ۸۶ سوال آقای ناصری نژاد در آن زمان را از وزیر کشاورزی مرور کنیم؟

“وی در نطق خود گفت: در دو دهه اخیر طرح نیشکر در این منطقه شادگان اجرا شد طرح، طرح خوبی است و فواید بسیار زیادی برای منطقه شادگان و رشد کشاورزی کشور دارد. (۳)

اما اکنون پس از جلسه اخیر این نماینده با مدیر توسعه نیشکر و درگیری ایجاد شده که حکایت از مسائل دیگر دارد و این جز بهانه گیری چیز دیگری نیست!

 

محور سوم: متاسفانه جهت دود ناشی از فعالیت پالایشگاه نفت، فولاد، پتروشیمی بارانهای اسیدی بر سر مردم میبارد و نگاه کارشناسی شده[محیط زیستی]به طرحهای اجرا شده در خوزستان وجود ندارد

وی تصریح کرد: متاسفانه به جهت دود ناشی از فعالیت پالایشگاه نفت، فولاد و پتروشیمی باران‌های اسیدی بر سر مردم می بارد که سلامتی مردم را به خطر می اندازد؛ از سویی دیگر زمانی دریای خوزستان که از هندیجان تا آبادان را در بر می‌گیرد محل صید ماهی بود اما اکنون ماهی وجود ندارد و اگر هم ماهی وجود داشته باشد آلوده است زیرا بسیاری از فاضلاب های صنعتی به دریا سرریز شده اما کسی این معضلات را پیگیری نکرده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر ضرورت اجرای طرح‌های کارشناسی، گفت: متاسفانه به دلیل اینکه نگاه کارشناسی به طرح های اجرا شده در استان خوزستان وجود نداشته هم اکنون شاهد مشکلات جدی در این استان هستیم.

محور سوم این مصاحبه در بالا عیناً آورده شده و از اینکه این صنایع آلایندگی محیط زیستی دارند جای شک و شبهه ای نیست و ورود جنابعالی در این قضیه جای تقدیر و تشکر دارد. اما آقای ناصری نژاد نماینده محترم مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی شما که اعتقاد راسخ دارید این صنایع از جمله فولاد باران اسیدی بر سر مردم میبارد چگونه اجازه میدهید فولاد شادگان چنین کاری با مردم آن منطقه انجام دهد؟ و در مصاحبهای اخیر خود فولاد شادگان را از زحمات خود میدانید، آیا شایسته است صنعتی آلاینده که بارانهای اسیدی به زعم خود داشته و باعث ایجاد بیمارها شده را به منطقه خود جذب کنید؟

 

نتیجه محور سوم

در پایان و با جمع بندی هر سه مطلب و تناقضهای موجود، حکایت از موارد دیگر میکند که مجال بحث آن نیست و فقط به مطالب بالا اکتفا می کنیم. اما مطالبات مردمی با جار و جنجال همانند جلسه نیشکر و تحصن در دفتر استاندار قابل حل نیست. زیرا کدام یک از نمایندگان اصفهان جهت انتقال آب به آن استان دست به تحصن زدند؟ توصیه می شود، همان راهی را بروید که نمایندگان اصفهان در سال ۸۹ با آن طرح بهشت آباد را تصویب کردند.(منظور شورای عالی آب است نه استانداری خوزستان)

 

 

منابع

۱_شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی ۴ خراد ۹۵

۲_سایت شمال فردا ۱۵اسفند ۸۹

۳_سایت شرکت بازرگانی نیشکر ۲۱اذر ۸۶

 نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۲۶
 • اقای کردونی این اقای ناشناس که زیاد هم ناشناس نیست حق داره هرکه بره توکمسیون انرژی متخصص خودش همداره میگه حقوقی وامورقراردادهاو…..

 • باسلام مااهالی شادگان کاملا شیخ مجیدرامیشناسیم وکارنامه هشت ساله ان گواه براعمالش هست واین شلوغی وصداراکه ایجادمیکنه تافشاربه دستگاه هدف بیاره ا به ان امتیاز شخصی بدن همان گونه که چندروزپیش درنیشکراتفاق افتاد

 • اولا خسته نباشید میگویم به خبرنگار وهور نیوز از این گزارش مستند و قوی اگر چنین خبرنگارانی همیشه نقد بکنند مطمن باشید فرهنگ پاسخگویی قویتر میشود متهم کردن خبرنگاران صدیق و سالم متاسفانه برای اصحاب قدرت عادی شده است دوما باید اینگونه گزارشات ادامه پیدا کند لطفا گزارشهای مستند خودتان بیشتر کنید مثل این گزارش که حقایقی برای ما کشف کرد

 • وقتی انتقال آب کارون توسط رئیس تشخیص مصلحت نظام که (تحصیلات حوزوی دارن) حمایت بشه انتظار شق القمر از نمایندگان خوزستان نداشته باشید… مطمئن باشید بقیه طرحها که بیشتر به ضرر خوزستان تمام شدن از طرف همین مسئولان بلند پایه حمایت شدن ..از نمایندگان خوزستان هیچ کاری برای جلوگیری از این طرحهها بر نمی آید.

  • جناب اقای ایران رفسنجانی چکار این گزارش داره؟هر که رسیده علیه رفسنجانی چیزی گفته .دوست عزیز شما یا گزارش مطالعه نکردید یا بی اطلاع هستید .گزارش میگویید در سال ۸۹ طبق مصوبه ۲۴۸ شورای اب طرح انتقال اب کارون طرح بهشت مصوب شده .شما یا حافظه ندارید یا بی اطلاع مگر سال ۸۹ رفسنجانی رئیس جمهور بود یا احمدی نژاد؟چرا میخواهید فقط

 • این اقا که به اسم ناشناس داره پیام میده اصفهانی است ؟داره میگه دیگه ساکت باشید اب شما بردند دیگه حرفی نزنید .اقای محترم این استدلالهای بچه گانه چیه خب اگر بردند از سر صدقه این اقا و امثالش بردند بعد میگی که دوره ۷و ۸ دوره طلایی شادگان است انگار شادگان پاریس است و کسی نرفته ببینده کی چی است .اقای محترم بر حسب کار خودم چند سال است دارم میرم شادگان روز به روز پسرفت دارد این اقا د دوره طلایی مورد ادعای شما چکار کرد ؟خیابان ندارد این شهر نه اسفالتی نه ابی نه برقی مردمش دارند ناله میکنند می خواهی بگویی که در دوره نهم که نمیدونم کی نماینده بوده غیر از این اقا یعنی ان خراب کرد ؟برو این استدلالها را تو شادگان بگو شاید مشتری داشته باشی اما میای میگویی دوران طلایی .ادم حسابی مگر خوزستان دوران طلایی داشته که شادگان بدبخت داشته باشه؟اتفاقا چند روز پیش که بر حسب کارم شادگان بودم تو یکی از ادارات همه از قبیله طلبی این نماینده میگویند همه میگویند نیامده داره قبیله طلبی میکنه لطفا این حرفات در شهر شادگان بزن شاید از حاشیه ای نماینده هستی

  • آقای محترم منظورم از دوره طلایی از نظر نمایندگی در مجلس است.. درسته شادگان هیچی نداره ولی قبل از دوره ۷و۸ نه بندری داشت نه شرکت فولادی نه درمانگاهی نه مدرسه ایی نه پارکی نه دانشگاهی…من نگفتم پاریس شده اتفاقا پسرفته ترین شهر خوزستانه ولی لاقل. در دوره ۷و۸ همه این پروژه ها در شادگان احداث شد وو آب شرب و کشاورزی یک لحظه هم قطع نشد..کشاورزی و تولید خرما به بیشترین میزان خود رسید شما کارهای حاشیه ای رو فقط مد نظر قرار میدی؟؟ در دوره نهم بندر شادگان به ماهشهر واگذار شد و فولاد به اهواز و آب کشاورزی قطع شد هیچ پروژه کوچک یا بزرگ در شادگان احداث نشد. اکثر مردم به شهرهای دیگه رفتن…… برای همینه این آقا امسال با ۵۰درصد آرا انتخاب شد…. من نمیگم در برابر انتقال آب ساکت باشید.. خب ولی نمایندگان خوزستان این همه جلسه گذاشتن،داد زدن تهدید کردن که استعفا بدن ولی هیچ کس توجهی نکرد.. ولی اصفهانی ها کافیه یک جلسه با نطق در مجلس بخونن همه چیز اجرایی میشه.. خب غیر از اینه؟؟؟

  • اقای ناشناس طوری میگوی که انگار شادگان در قرن قبل تاریخ بوده که این اقا امد و بهشت کرد چرا دارید ثمرات انقلاب دارید خراب میکنید نه اب داشت نه برق داشت نه درمانگاه داشت نه نمیدونم چی پس مردم تو قرون وسطا زندگی میکردند؟چرا ثمرات انقلاب باخاطر یک نفر زیر سوال میبرید این کار شما بدبین کردن مردم به اصل نظام است اتفاقا بعد از انقلاب در مناطقی مثل شادگان انقلاب واقعی صورت گرفت انقلاب بالاتر از این نماینده و امثل او است

 • سلام … جدا متاسف شدم درود برنویسنده خبر … واقعا اقای ناصری نژاد ان زمان کجا بودید که هیچ حرفی نزدین … کارون را شما وامثال شما در مجلس هفتم وهشتم ازبین بردند

 • از داشتن چنین نمایندگان متاسف هستیم که کارشون و زبان انها فقط در استان دو متر است و میایند در استانداری که استانداری جوان دارد تحصن میکنند یکی نیست به این اقا بگه شما که ۸سال نماینده بودی چه گلی به سر مردم زدی که الان امدی تحصن بکنی برو وزارت نیرو ،مجلس تحصن کن بعد امده قران بدست و سجاده عکس پخش میکنه بخدا زشته دارید مردم مسخره میکنید یا خودتان

 • سلام خدمت نمایندگان خوزستان که همگی در کمیسیون انرژی و مخصوصا انهایی که از قبل سابقه دارن مثل همین اقای ناصری نژاد بگم‌ اون زمان که اب لنتقال دادن کدومتون حرفی زدید اصلا حرفی برای گفتن داشتید؟یا الان دوباره ستاد تبلیغاتی راه انداختید و فقط مردم با این حرف ها مسخره میکنید؟با همین سواد کمتون از انرزی و عضویتتون در کمیسیون انرژی باعث شدید اب خوزستان از دست بره

 • عجیب است پس انتقال بهشت اباد در سال ۸۹ اتفاق افتاده ؟همه انکار میکنند وقتی وقت خودتون در امور جزیی تلف میکنیدطبیعی است اصفهانیها شما را دور میزنند مبارک خوزستان با چنین نمایندگانی مترسم نمایندگان ما در اهواز هم مثل این اقا شوند!!!!!

 • انصافا خبرنگارانی قوی مطلع داریم از اینکه چنین گزارشی مستند منتشر کردید مشکریم امیدواریم این نمایندگان بتوانند این دوره خدمتی به مردم بکنند

  • حرف شما درست ولی برخی خبرنگاران بیشتر به نفع احزاب خاصی کار میکنند…. همین سایت هورنیوز از ابتدا مجلس دهم تا الان فقط روی آقای ناصری نژاد مانور میده.. اگه جرات دارن از نمایندگان اصلاح طلب انتقاد کنن… من طرفدار هیچ از احزاب نیستم ولی اینطور که مشخصه نماینده باید از اول ساکت و بدون فعالیت باشه تا کسی بهش توجهی نکنه.

   • با سلام خدمت دوست عزیز. پایگاه خبری تحلیلی هورنیوز مستقل بوده و از هیچ حزبی حمایت نمی کند. هرزمانی که احساس شود باید مطلبی در انتقاد نمایندگان منعکس کند اینکار انجام می شود.

 • سلام با توجه به شناختی که از ایشان دارم میتواتد خدمتی بکند ولی متاسفانه بد شروع کرد و در این مدت چندین درگیری و تشنج ایجاد نمود که او را به حاشیه میبرد اقای ناصری مشاورینی خبره متاسفانه ندارند که به ایشان این موارد گوش زد کنند در نتیجه دچار لعزشهای زیادی در این مدت شدن که در نهایت به ضرر خودشان و حوزه انتخابی ایشان میشود

 • انشا الله بتواند این دوره خدمتی بکند اگر ۸سال کاری نکرد ولی تعجب میکنم ایشان چه تخصصی در نفت اب گاز پتروشیمی داره که به مجموعه انرژی رفته؟واقعا برای من جای سوال شد

  • واقعا تحلیل مضحکیه….در طرح انتقال آب شما نمایندگان اصفهان را با خوزستان مقایسه نکنید چون طرح انتقال آب نمایندگان خوزستان هر کاری که رفتند حل نشد ولی نمایندگان اصفهان با یک جلسه موافقت دولت را جلب میکنند و این نشان از وجود دستهای پشت پرده است……و اما در مورد آب نیشکر در سال۸۶ انتقال آب هنوز صورت نگرفته بود و میشد آن را یک پروژه موفق دانست و میتوانست مشکل بیکاری را از منطقه شادگان حل کند. اما حالا که در بحث آب کمبود داریم و اکثر نیروی نیشکر غیر بومی هستند جز ضرر و زیان فایده ای برای شادگان ندارد و اگر زمینهای کشاورزی آن دست مردم باشد خیلی به صرفه تر هست… در مورد فولاد شادگان هم ایشون گفته که باید کار کارشناسی بر آلودگی همه شرکتها صورت بگیرد و این کار شامل حال فولادشادگان هم میشود….. والسلام علی من اتبع الهدی… شما که حامی اصلاح طلبان هستید اگه یادتون باشه همین یکی دو ماه پیش که آقای الباجی نماینده اصلاح طلب اهواز گفت’ با آقای عارف جلسه گذاشتیم و قرار شد بحث انتقال آب به یزد و کرمان منتفی بشود. . ولی حالا چی شد؟؟؟؟ قبول کنید که بحث انتقال آب کارون چیزی خارج از دست نمایندگان خوزستان است و همینکه الان چند قطره آب به خوزستان میرسه باید خدا را شکر گفت چون کسی به فکر اینجا نیست ….

  • سلام آقای الحایی… متنی که بالا نوشتم با نویسنده خبر بود و اشتباهی در قسمت پاسخ درج شد.

 • درود بر شما تحلیل بسیار قوی و مستند است این نشان می دهد که نمایندگان خوزستان هواس پرتی دارند وقتی در مجلس هستند متاسفانه در زمان این اقایون اب کارون منتقل شد

 • مطمئن باشید هیچ یک از نمایندگان خوزستان منافع استان را قربانی منافع حزبی نمیکنند…..

 • وقتی وزارت نیرو از اشتباه بودن سد گتوند اطلاع نداشته باشد انتظار دارید آقای ناصری نژاد قبل از افتتاح این مسئله را بداند ؟ سد گتوند سال۹۰ افتتاح شد که آخرین سال حضور آقای ناصری نژاد در مجلس هشتم بود که تا ان زمان کسی از اشتباه بودن پروژه چیزی نگفته بود…… انتقال آب کارون هم الان اگر لازم باشد هیچ احدی از خوزستان توانایی مقابله با آن را ندارد چون کسانی فراتر از دولت و مجلس اداره این پروژه ها را بر عهده گرفتن.

  • دوست عزیز اقا عباس اتفاقا بر عکس همه از اشتباه بودن سد اطلاع داشتند جز حضرات نماینده زیرا مطالعات اولیه طرح توسط المانها صورت گرفته بر اشتباه بودن سد دلالت داشته و همه روزنامه های ان وقت نوشتند علاوه بر ان گروه مهندسی اب دانشگاه چمران که اینجانب شخصا حضور داشتم یک جزوه از اشکالات سد توسط اساتید دانشگاه به کلیه مسولین استانی دادن از جمله نمایندگان در سال ۸۷ که به این اقا هم داده شد اما متاسفانه حتم هم دارم جزوه ۳۷۰صفحه ای را حتی ورق نزدند اما اینکه میگویید که کسی نمیتونه جلودار انتقال بشه موافق نیستم زیرا استدلالت علمی میتواند هر کس را سر جای خود بنشاند شما توقع دارید از اقای ناصری که تحصیلات حوزوی دارد نظرات کارشناسی در مورد اب گاز بگویید؟قطعا سر ایشان کلاه خواهند گذاشتد قبول بکنید اقایون اطلاعاتی ندارند و دوره نمایندگی خود را به کارهای کوچک و تبلیغی برای دوره اینده سپری میکنند تا موقیکه نمایندگان متخصص به مجلس نفرستیم همین حالا خوزستان بلکه بدتر میشود

  • وقتی رئیس تشخیص مصلحت نظام انتقال آب کارون را باقیات صلحات بنامند…. انتظار نداشته باش نمایندگان خوزستان کاری از پیش ببرند… آقای ناصری نژاد تحصیلات حقوقی دارن و قاضی هستند و در کمیته حقوقی کمیسیون انرژی عضو هستند.

  • اقای ناشناس اینگار شما لجوج هستید یا فارسی بلد نیستید دارم به شما میگوییم اقای نماینده تحصیلات حوزی داره از انرژی سر در نمیاره مبگویی تو کمیته قرارداهها است مگر کمسبون انرژی فقط کمیته قرارداها داره؟اقای ناشناس وقتی قراره در مورد برق گاز پتروشیمی باید نظر بده این اقا به نظرت چه باید بگه ؟طبعا اطلاعاتی نداره .هی شما ی بهانه جور کن بگو کمیته قرارداها مگر فدارسیون تکواندو داریم کمته ها در کمسبون کارکرد قانونی ندارند این تقسبم کار است این کل کمسبون است که حرف میزند نه کمیته ها .دارم مبینم شما استخدام شدید فقط ی حرفای الکی سرهم میکنی فکر میکنی کسی را قانع میکنی ؟عجب مردمی پیدا میشوند

نظر شما