هورنیوز – غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اظهار کرد: رئیس جمهوری روز یکشنبه ۲۳ آبانماه در سفری یک روزه چندین طرح نفتی و مهم استان خوزستان را افتتاح خواهد کرد.

وی افزود: افتتاح سه فاز در میدان نفتی یاد آوران شمالی به ظرفیت استخراج ۲۰۰ هزار بشکه در روز ، مرکز CDC راه آهن تهران- اهواز با حجم سرمایه گذاری سه هزار میلیارد ریال، کارخانه روغن کشی خلیج فارس در بندر امام با حجم سرمایه گذاری ۶ هزار میلیارد ریال ، طرح آبرسانی به دشت آزادگان و هویزه در قالب طرح غدیر، پایانه مرزی شلمچه با حجم سرمایه گذاری ۲۷۶ میلیارد ریال و نیز افتتاح سه فاز پتروشیمی در مجتمع های پتروشیمی ‘تخت جمشید’، ‘کارون’ و ‘فجر دو’ از جمله طرح هائی است که در این سفر افتتاح خواهند شد.

شریعتی ادامه داد: کلنگ زنی پالایشگاه جدید آبادان و چندین طرح مهم دیگر نیز به رئیس جمهوری پیشنهاد شده که در صورت موافقت وی در این سفر عملیات اجرائی آن آغاز خواهد شد.

استاندار خوزستان اظهار کرد: در خصوص طرح پالایشگاه جدید آبادان گفت: این طرح به تصویب شورای عالی اقتصاد رسیده که احداث کامل آن از زمان آغاز عملیات اجرائی تا پایان طرح به یک بازه زمانی پنج ساله نیاز دارد که با افتتاح آن بیش از ۱۰ هزار نفر از بیکاران جذب این پالایشگاه می شوند و سپس پالایشگاه قبلی به موزه تبدیل خواهد شد.

وی افزود: برای اجرای این طرح ۱٫۷ میلیارد دلار فاینانس و ۱٫۳ میلیارد دلار اعتبار داخلی تصویب شده است و تا پایان امسال نیز ۱٫۷ میلیارد دلار دیگر اعتبار داخلی برای آن تصویب خواهد شد.

شریعتی در خصوص مرکز دیجیتالی CDC راه آهن نیز گفت: با افتتاح این طرح تمامی مدیریتهای قطارهای تهران جنوب از طریق استان خوزستان انجام خواهد شد و مشکلات پیشین با افتتاح این طرح برطرف خواهد شد.