هورنیوز – مهم‌ترین حوادث و رویدادهای زندگی هر فرد ازدواج است و نقش مهمی در سرنوشت و سعادت و خوشبختی انسان دارد  شاید کمتر انتخاب دیگری ممکن است تا این اندازه در طول زندگی زوج‌ها مرکز توجه و بسیار با اهمیت تلقی شود. پس باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد و با دقت و اطلاعات کامل نسبت به انتخاب همسر اقدام کرد.

هر پسر و دختری که به سن رشد و بلوغ می‌رسند، بزرگترین آرزویشان این است که ازدواج کنند، با تأسیس زندگی مشترک زناشویی، استقلال و آزادی بیشتری بدست آورند، یار و مونس مهربان و محرم رازی داشته باشند. آغاز زندگی سعادتمندانه خویش را از زمان ازدواج حساب می کنند وبا هزاران آرزو زندگی مشترک خود را بعد از جشن و مراسم شروع می‌کنند. اما امروزه یکی از بزگترین مشکلات جوانان کشورمان انتخاب همسر بین جوانان  باشدکه اگر بدرستی و عاقلانه باشد، خیلی از مشکلات امروزه که جوانان دارند، وجود نخواهد داشت.

مهم‌ترین معیارهای انتخاب همسر

۱ – یکی ازمعیارهای مهم انتخاب همسر داشتن  ایمان به خداوند مهربان می باشد مرد وزنی که باهم ازدواج میکنند با داشتن ایمان کمتر دچار اختلاف می شوند وبه هم دیگر ظلم نمی کنند و در صورت داشتن مشکلات در زندگی مشترکشان با ایمان وتوکل بر خداوند مهربان آنرا حل می کنند.

۲- معیار دیگر هم چنین حسن خلق داشته باشدومهم ترین معیار انتخاب همسرمی باشد چون بدون اخلاق خوب نمی توان یک زندگی خوبی داشت منظور از حسن خلق داشتن اخلاق نیکو داشتن  خوش زبان بودن، لجاجت نداشتن، حق پذیر بودن و گذشت داشتن و… از حسن خلق‌های یک فرد خوش اخلاق محسوب می‌شود.

در مورد حسن خلق پیامبر اکرم (ص ) می فرماید: «اذا جائکم من ترضون خلقه و دینه فزوجوه الا تفعلوه تکن فتنه فى الارض و فساد کبیر؛ اگر کسى به عنوان خواستگارى به نزد شما آمد که خلق و دینش را مى‏پسندید با او ازدواج کنید و اگر به این دستور عمل نکنید. فتنه و فساد بزرگى در زمین به وجود خواهد آمد».

۳- هم کفو باشند یعنی فاصله طبقاتی کمتر باهم داشته باشند.

۴- از لحاظ فکری نزدیک به هم باشند.

۵- از لحاظ فرهنگی نزدیک به هم باشند.

۶- فاصله تحصیلی زیادی باهم نداشته باشنداگر چه تحصیلات تاثیر چندانی روی انتخاب همسر ندارد اما بی‌تأثیر هم نیست بنابراین نباید در انتخاب همسر تحصیلات آن را نادیده بگیریم، چرا که زمینه ایجاد درک و تفاهم بیشتر زوجین را فراهم می‌کند.

۷- تناسب در زیبایی داشته باشندهر چند زیبایی معیار ضروری به حساب نمی‌آید ولی طرفین در مجموع باید از لحاظ زیبایی و قیافه ظاهری موردپسند یکدیگر باشند و برای همدیگر جذابیت داشته باشند تا بتوانند یک عمر باهم زندگی بکنند.

۸- اصالت خانوادگی داشته باشد باید در انتخاب همسر بسیار دقت کرد واز خانواده باایمان که دارای شرافت و اصالت هستند همسر برگزید و در غیر این صورت آثار منفی آن در زندگی مشترک و روی تربیت فرزندتان در آینده تأثیر خود را خواهد گذاشت.

۹ – اختلاف سن زیادی باهم نداشته باشند.

۱۰- عفت و پاکدامن باشد، برای فرد مسلمان که می‌خواهد همسر برای خودش انتخاب کند یکی از معیارهای مهم‌اش عفت و پاکدامنی همسرش است.

۱۱- سلامت جسمانی و روانی نیز یکی دیگر از معیارهای انتخاب همسر است.

اهداف ازدواج

الف)- نجات از سرگردانی و بی پناهی و تشکیل خانواده:

دختر وپسری که ازدواج نکرده اند همیشه در دغدغه این هستد که کی می توانند سروسامان بگیرند وززندگی مشترک تشکیل بدهند وبرای خودش و مونس ومحرم راز و غمخوار و مدافع و کمک بدست می آورند. وبه آرامش روحی که نیاز دارد برسند.

ب)- یکی از اهداف مهم دیگرازدواج ارضای غریزه جنسی است:

غریزه جنسی در وجود انسان غریزه بسیار نیرومند و ارزنده ای است. و بهمین جهت نیاز دارد به وجود همسری که در یک محیط امن و آرامش،در مواقع احتیاج، از وجودش بهره بگیرد و لذت ببرد. تامین صحیح خواسته‌های غریزه جنسی یک نیاز طبیعی است که باید اجابت شود و الا ممکن است پی‌آمدهای بد روانی و جسمانی و اجتماعی داشته باشد. کسانی که از ازدواج امتناع می‌ورزند غالبا به بیماری‌های روانی و جسمانی مبتلا می‌شوند.

ج)-اهداف دیگر آن فرزندآوری و تولید نسل است:

که تا نسل بشریت ادامه پیدا کند. و با فرزندآوری زندگی زن وشوهر پایدارتر خواهد بود.

وجود فرزند ثمره ازدواج و باعث تحکیم بنیاد خانواده و آرامش و دلگرمی زن و شوهر میباشد. و بهمین جهت در قرآن و احادیث نسبت به ازدواج تاکیدات فراوانی بعمل آمده است.

د)- رسیدن به آرامش روحی و روانی:

یکی دیگراز اهداف ازدواج است که اگر واقعا دوجوانی که باهم ازدواج کرده اند در انتخاب همسر اشتباه نکرده و همسر هم کفو خود را انتخاب کرده باشد و باهم همفکر باشند می‌توانند به آرامش کامل برسند و زندگی خوب با هم داشته باشند و در یک کانون گرم با هم زنذگی کنند. خداوند در قرآن کریم آیه ۲۱ سوره روم می فرماید:«وَمِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْکُنُوا إِلَیهَا وَجَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّهً وَرَحْمَهً إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یتَفَکَّرُونَ؛ و از نشانه‌های او این است که همسرانی از (جنس) خودتان برای شما آفرید، تا بدآن ها آرامش یابید و در بین شما دوستی و رحمت قرارداد؛ قطعاً در آن‌هانشانه‌هایی است برای گروهی که تفکّر می‌کنند».

از این مباحث نتیجه گیری می‌کنیم، خداوند مهربان ازدواج رابرای ما مایع سکونت و آرامش جسمی و روحی فرزندآوری و تولید نسل و ارضای غرایز جنسی و تحکیم بنیاد خانواده و نجات از سرگردانی و… برای ما قرار داده است، پس بسیار شایسته با انتخاب همسر خوب قدردان نعمات خداوند مهربان باشیم و با آرامش کامل زندگی کنیم تا مورد مودت و رحمت حق تعالی قرار بگیریم. باشد که ان شاالله همه جوانان کشور خوشبخت باشند.