هورنیوز – علی پورعلی مطلق دبیر ستاد انتخابات کشور با اشاره به تقویم برگزاری این انتخابات، گفت: براساس قانون کنونی انتخابات، نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۲ فروردین ۹۶ به مدت پنج روز، انتخابات شوراها از ۳۰ اسفند ۹۵ به مدت یک هفته و انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی از ۸ اسفند به مدت ۷ روز انجام می شود.

وی مهلت تبلیغات داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری را ۲۰ روز و برای داوطلبان انتخابات شوراها و میاندوره ای مجلس شورای اسلامی یک هفته اعلام کرد.

پورعلی مطلق درباره درخواست تغییر زمان نام نویسی داوطلبان انتخابات شوراها گفت: طبق قانون کنونی انتخابات، مهلت نام‌نویسی این داوطلبان از آخرین روز اسفند ۹۵ تا ششم فروردین ۹۶ خواهد بود اما با توجه به همزمانی آن با تعطیلات نوروز برای اینکه بتوانیم بهترین فرصت را برای مجریان و داوطلبان داشته باشیم طرحی به منظور تغییر این زمان از جانب ستاد انتخابات کشور و مجلس شورای اسلامی تهیه و در کمیسیون‌های ذیربط تصویب شد.

وی افزود: منتظریم که این طرح در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح و تصویب شود و چون جدول زمانبندی طبق قانون انتخابات مصوب مجلس تدوین شده است در خصوص تغییر زمان نامنویسی داوطلبان نیز باید مجلس آن را مصوب کند.

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: با توجه به ادامه بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس و نیز اولویت بررسی لایحه بودجه ۹۶، این طرح پس از این دو لایحه در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد که اگر مصوب شود مطمئنا اعمال می‌کنیم و زمان نامنویسی داوطلبان انتخابات شوراها را جلوتر خواهیم آورد.

پورعلی مطلق درباره زمان تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات گفت: زمانبندی تشکیل و آغاز به کار هیئت‌های اجرایی متفاوت است همچنان که هیئت مرکزی اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور ۱۱ اسفند ۹۵ تشکیل می‌شود اما هیئت‌های اجرایی همین انتخابات در شهرستان‌ها و بخش‌ها ۲۲ فروردین ۹۶ تشکیل خواهد شد.

وی زمان تشکیل هیئت‌های اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را نیز ۲۵ اسفند ۹۵ اعلام کرد.

پورعلی مطلق با تبیین تمهیدات اجرایی برای برگزاری انتخابات ۹۶ گفت: این موضوع فرآیندی زمان بر است به عنوان نمونه چاپ تعرفه کار آسانی نیست زیرا هر یک دارای کد امنیتی است و باید به تایید دستگاه‌های نظارتی برسد که این کارها انجام شده است و برای سه انتخابات آینده باید بیش از ۲۰۰ میلیون برگه تعرفه چاپ کنیم.

وی ملزومات لازم برای برگزاری انتخابات را شامل اقلام ده گانه دانست و افزود: برخی از این اقلام شامل مهرها، بست‌ها و صندوق‌های شفاف تدارک دیده شده است و در تمهید اقلام لازم طبق برنامه، روندی رو به جلو داریم و بدون هیچ مشکلی در زمان مقرر تامین و به استان ها ارسال می‌شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره آمار حوزه های انتخابیه در انتخابات ۹۶ گفت: تا زمانی که هیئت‌های اجرایی برای هر سه انتخابات مشخص نشود نمی‌توانیم تعداد دقیق شعب اخذ رای را اعلام کنیم و آماری که در این خصوص اعلام می‌شود مبتنی بر گمانه‌زنی است.

پورعلی مطلق افزود: با این حال طبق برآورد مرتبط با انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان، در انتخابات آینده حداقل بیش از ۶۵ هزار صندوق اخذ رای خواهیم داشت.

وی درباره الزام استعفای مدیران اجرایی برای داوطلبی در انتخابات گفت: طبق نخستین اطلاعیه ستاد انتخابات کشور داوطلبان انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی باید شش ماه قبل از نام‌نویسی از سمت‌های اجرایی استعفا دهند.

پورعلی مطلق افزود: قانون مرتبط با شرایط استعفای داوطلبان انتخابات شوراها اصلاح شد و مدیران اجرایی که قصد داوطلبی این انتخابات را داشته باشند در همان روز نامنویسی باید از سمت‌های خود استعفا دهند.

وی اضافه کرد: تا پیش از این داوطلبان این انتخابات مانند کارکنان شهرداری و شهرداران باید از دو ماه پیش از نامنویسی استعفا می‌دادند اما با اصلاح قانون در همان روز نامنویسی باید استعفای خود را به همراه داشته باشند.

دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: در خصوص انتخابات ریاست جمهوری قانون تکلیف را مشخص کرده و نیازی به استعفای داوطلبان نیست مگر در خصوص کسانی که در کار اجرایی مرتبط با نظارت، مسئولیت داشته باشند.

پورعلی مطلق با تبیین تمهیدات وزارت کشور برای رای گیری از ایرانیان خارج از کشور درانتخابات ۹۶ اظهارداشت: انتخابات ریاست جمهوری، انتخاباتی ملی است و باید زمینه مشارکت ایرانیان اعم از هموطنان داخل و خارج از کشور فراهم شود بر این اساس مانند قبل صندوق های اخذ رای برای استقرار در خارج تهیه شده است.

وی گفت: به این منظور جلسات مختلفی با دیگر دستگاه های مرتبط شامل وزارت امورخارجه و شورای نگهبان برگزار کرده ایم و هماهنگی برای برگزاری انتخابات در بیش از ۱۴۰ کشور جهان ایجاد شده است تا آرای هموطنانمان در خارج از کشور دریافت شود.

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره آمار عوامل اجرایی انتخابات گفت: در انتخابات پیشین ۹۶۰ هزار نفر عوامل اجرایی مسئولیت داشتند و برآورد ما برای انتخابات ۹۶ یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر است که تاکنون چندین دوره آموزشی برای انان برگزار کرده‌ایم.

پورعلی مطلق درباره آمار حائزان شرایط شرکت در انتخابات ۹۶ گفت: چون هنوز نتایج سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ را پالایش نکرده‌ایم این آمار مشخص نیست اما جلسات مختلفی با مسئولان سازمان ثبت احوال و مرکز آمار برگزار کرده‌ایم که پس از هماهنگی‌های لازم این آمار را اعلام خواهیم کرد.

“در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره انتخابات خبرگان رهبری حدود ۵۵ میلیون نفر حائز شرایط رای دادن بودند.”

وی با تبیین تمهیدات برای برگزاری الکترونیکی انتخابات گفت: سازوکار این موضوع فقط به وزارت کشور مرتبط نیست بلکه دستگاه‌های نظارتی مانند شورای نگهبان و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها از مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص نقش دارند و فرآیند کار در این خصوص باید طی شود.

پورعلی مطلق افزود: همه مقدمات و تمهیدات مرتبط با برگزاری الکترونیکی انتخابات در جلسات و کمیته‌های مرتبط، به ویژه کمیته فناوری ستاد انتخابات، شورای نگهبان و هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها در حال بررسی است.

وی اضافه کرد: تا تاییدیه لازم ارائه نشود نمی‌توانیم رسما اعلام کنیم که آیا انتخابات آینده حتما الکترونیکی هست و یا اینکه در چه تعداد از شعب و صندوق‌ها الکترونیکی برگزار خواهد شد.

پورعلی مطلق گفت: از ۲۵ فرآیند مرتبط با الکترونیکی کردن انتخابات عملا ۲۴ فرآیند مانند نامنویسی داوطلبان و تشخیص هویت رای دهندگان را الکترونیکی انجام می‌دهیم و فقط صندوق‌های رای الکترونیکی نیست که برای تکمیل آن در حال رایزنی هستیم امیدواریم در این دوره از انتخابات بتوانیم تعداد از شعب و صندوق های اخذ رای را الکترونیکی کنیم.

وی افزود: هفته‌ای حداقل یکی دو جلسه مشترک برای بررسی این موضوع در حال برگزاری است و اگر قرار بر الکترونیکی شدن انتخابات باشد در زمان مقرر اعلام خواهیم کرد که چه تعداد از شعب و صندوق ها و در کدام مناطق الکترونیکی خواهد بود.

دبیر ستاد انتخابات کشور درباره اعلام الکترونیکی شدن انتخابات شوراها گفت: این موضوع را که دوستان اعلام کرده‌اند رد نمی‌کنم اما هماهنگی‌ها در این خصوص با شوراهای اسلامی شهر و روستا رو به جلو است و تعامل با شورای نگهبان نیز ادامه دارد تا با درایت، برنامه ریزی دقیق و یکپارچگی بتوانیم در زمان مقرر انتخابات را الکترونیکی برگزار کنیم.