کد خبر: 642417
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۳:۱۴
تحقق افزون بر 32 هزار متر حفاری چاه های نفت و گاز به روش افقی و جهت دار.

هورنیوز – رئیس اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران از انجام ۳۲ هزار و ۷۰۰ متر حفاری چاه های نفت و گاز به روش افقی و جهت دار در سال جاری از سوی متخصصان این شرکت در مناطق خشکی و دریایی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران مهران عالیپور روز یکشنبه (۱۹ دی ماه) در این باره گفت: این میزان حفاری با بهره گیری از دانش فنی و تجارب ارزشمند متخصصان این واحد عملیاتی بر روی ۵۸ حفره صورت گرفت.

وی افزود: حفاری به شیوه افقی و جهت دار در ردیف روش های روزآمد صنعت حفاری با فناوری بالاست که در زمان حاضر در ایران شرکت ملی حفاری بخش عمده ای از این خدمات را به شرکت های نفتی ارائه می دهد.

عالیپور مغزه گیری را از شمار وظایف این اداره عنوان کرد و افزود: از ابتدای امسال تا کنون یک هزار و ۳۷۷ متر مغزه گیری از مخازن نفت و گاز انجام شده است که این میزان در قیاس با دوره مشابه پارسال رشد ۸۵ درصدی دارد.

رئیس اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: عملیات مغزه گیری از لایه های زمین با هدف تشخیص وضعیت و بازدهی مخزن صورت می گیرد و گزارش آن پس از آنالیزهای آزمایشگاهی، در اختیار واحدهای متقاضی گذاشته می شود.

وی گفت: در مدت پیش گفته ۱۰ مورد عملیات ویپ استاک (بازکردن پنجره) نیز توسط متخصصان این اداره انجام گردید که این تعداد در سال گذشته چهار مورد بوده است.

عالیپور در زمینه بومی سازی تجهیزات و ابزار مورد نیاز در این واحد توضیح داد: در زمان حاضر طراحی و ساخت شماری ازتجهیزات مورد استفاده در حفاری افقی و جهت دار در قالب قراردادهای پژوهشی میان این شرکت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با پیشرفت قابل ملاحظه ای در دست اجراست.

رئیس اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران در پیوند با این مطلب به طراحی و ساخت مولتی شات اشاره که با  همکاری و نظارت متخصصان عملیات ویژه حفاری و پارک علم و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز محقق و پس از آزمایش های میدانی، در بخش های عملیاتی مورد استفاده قرار گرفته است.

اداره عملیات ویژه شرکت ملی حفاری ایران با سابقه ۲۵ ساله در زمان حاضر بالغ بر ۲۰۰ کارشناس مجرب در اختیار دارد که  عملیات حفاری افقی و جهت دار را در مقاطع خاص راهبری می کنند.

این شیوه حفاری به روال معمول در حفاری چاه های در حال فوران، حفر یک حلقه چاه با چند انشعاب، حفاری چاه های متعدد از یک دکل و حفاری در موقعیت های غیر قابل دسترس مانند مناطق مسکونی و گسل ها کاربرد دارد.نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۰
نظر شما

   
اخبار روز خوزستان
ادامه