هورنیوز – دبیر نظام صنفی کشاورزی شادگان با انتقاد از آنچه که عملی نشدن برنامه جیره بندی آب در حوضه رودخانه مارون عنوان کرد، گفت: برخلاف دستور استاندار خوزستان برای مدیریت این حوضه، حدود نیمی از زمین های کشاورزی شادگان تشنه ماندند.در پی تداوم بحران در رودخانه مارون- جراحی، آب در این حوضه جیره بندی شده است.

در نشستی که ۹ دی در استانداری برای مدیریت منابع آبی حوضه مارون- جراحی برگزار شد استاندارخوزستان به مدیران محلی ۶ شهرستان مسیر این رودخانه، جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق اخطار داد تا همه نوبت بندی را رعایت کنند.

با گذشت حدود ۱۰ روز از این دستور اما دبیر انجمن صنفی کشاورزی شادگان گفته است جیره بندی آب رعایت نشده و بخش زیادی از زمین های کشاورزی این شهرستان موفق به آبیاری نشده اند.

هوشنگ مقامس فیه اظهار کرد: در نشستی که با استاندار خوزستان در ۹ دی برگزار شد، قرار بود شهرستان های بالادست در برداشت آب مراعات کنند و سهمیه خود و پایین دستی ها را در نظر بگیرند اما دستور استاندار اجرا نشده است.

وی با بیان اینکه سازمان آب و برق برای برداشت آب از رودخانه اعلام نوبت بندی کرده و ۱۵ روز مهلت داده بود افزود: در زمان تعیین شده برای آبیاری مزارع شادگان (که در انتهای حوضه مارون- جراحی قرار دارد) شاهد بودیم که شبکه های آبیاری بهبهان، رامشیر و جایزان در بالادست این رودخانه، که زیرنظر سازمان آب و برق هستند سهمیه آب ما را مصرف کردند و در نهایت آبی به شادگان نرسید.

مقامس فیه اضافه کرد: سازمان آب و برق خوزستان تابستان گذشته در شادگان ممنوعیت کشت اعلام کرد و در مقابل وعده کرد که آب کشت پاییزه کشاورزان این شهرستان را تامین کند اما به وعده خود عمل نکرده است.

به گفته وی، کشاورزان بر اساس همین وعده ها زمین های خود را بذرکاری کرده و اکنون متحمل خسارت های سنگین شده اند.

وی افزود: باوجود دستور استاندار برای همکاری همه مدیران محلی در رعایت حق شهرستان های پایین دست اما مدیران سرپیچی کرده اند.

دبیر انجمن صنفی کشاورزی شادگان همچنین از جهاد کشاورزی خوزستان انتقاد کرد و گفت: جهادکشاورزی فقط زمین هایی را جزو آمار این شهرستان اعلام می کند که قرارداد طرح محوری دارند و مدعی است که ۱۲ هزار هکتار زیرکشت رفته است، این در حالیست که ۲۵ هزار هکتار در این شهرستان زیرکشت رفته که ۱۷ هزار هکتار زراعت از آن، به علاوه ۱۰ هزار هکتار نخیلات در حوضه جراحی قرار دارد.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی با ارائه آمارهای غیرواقعی باعث تضییع حقوق کشاورزان شده است به طور مثال متوسط تولید گندم در هکتار در این شهرستان ۷۰۰ کیلوگرم در هکتار بوده که جهاد کشاورزی آن را ۲٫۵ تن در هکتار اعلام کرده و این مساله باعث شده که بیمه به کشاورزان خسارتی پرداخت نکند.

مقامس فیه قراردادهای سازمان آب و برق خوزستان را نیز یکطرفه دانست و اظهار کرد: سازمان آب و برق خوزستان مدعی است که تعهدی نسبت به تامین حقابه ندارد، این در حالیست بدون تامین حقابه کشاورزان، از آنها آب بها می گیرد.

* انحرف از برنامه

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نیز در این باره گفت: به دلیل همزمان شدن نیاز آبی در حوضه مارون- جراحی، در آبرسانی به پایین دست این حوضه اختلال ایجاد شد.

مصطفی شبه، با اشاره به محدودیت منابع آب در حوضه مارون- جراحی اظهار کرد: اکنون که همه کشت ها نیاز به آب دارند، برای برداشت آب برنامه زمانبندی و نوبت بندی اعمال شده است.

وی افزود: در این حوضه، ۲ بازه شامل بهبهان تا پایین دست رامشیر و بازه دوم از این ایستگاه تا شادگان تعریف شده که بر اساس برنامه قرار بود ابتدا بازه دوم آبیاری شود و رهاسازی آب از سد مارون برای این منظور از ۹ دی تا ۲۲ دی انجام شود.

شبه اظهار کرد: زمین های زیر کشت شبکه بهبهان به دلیل سمپاشی نیاز به آبیاری داشت و برای برداشت آب اعمال فشار می کردند همچنین شبکه های رامشیر و جایزان نیز برداشت هایی داشته اند.

وی اضافه کرد: در طول حوضه هم زمانی نیاز آبی کشت گندم وجود داشت به همین دلیل بخشی از آبی که از سد رهاسازی شده بود، در طول مسیر مصرف شد و این مساله باعث شد آب مورد نیاز پایین دست در شادگان تامین نشود، البته برای جبران برداشت های بالادست، ناچار شدیم خروجی از سد مارون را از ۶۰ مترمکعب (بر اساس برنامه) به ۸۵ مترمکعب برثانیه برسانیم که در مارون بی سابقه است.

شبه، با بیان اینکه در مسیر رودخانه مارون- جراحی بیش از ۵۰۰ پمپ برداشت آب وجود دارد که باید کنترل شود اضافه کرد: تاکنون بیش از ۱۵۰ موتورپمپ را جمع آوری کردیم اما کنترل برداشت های بی رویه غیرمجاز بسیار دشوار است به ویژه در حوضه میانی رودخانه مارون (سد رامشیر تا ایستگاه گرگر)، و برای اعمال مدیریت و پایداری آن، همکاری مدیران محلی، نیروی انتظامی و دادگستری شهرستان را می طلبد.

وی با تاکید بر همکاری مدیران برای مدیریت این حوضه تصریح کرد: مدیران محلی به تعهدات خود برای کنترل این حوضه به طور کامل عمل نکردند.

معاون سازمان آب و برق خوزستان اظهار کرد: در حوضه مارون کشت اضافه و خارج از قرارداد وجود دارد به طور مثال تنها در رامشیر و ماهشهر پنج هزار هکتار قرارداد موقت در سال های گذشته داشتیم و امسال مجاز به برداشت آب نبودند، که اینها بار اضافه روی حوضه به شمار می آیند و باعث می شوند آب به پایین دست نرسد.

وی تاکید کرد: در صورت کنترل نشدن برداشت های غیرمجاز و تامین نشدن سهمیه پایین دست، زمین های شادگان خسارت زیادی را متحمل می شوند.

بر اساس این گزارش، شهرستان شادگان در جنوب خوزستان در انتهای حوضه رودخانه مارون- جراحی قرار دارند. مردم این شهرستان که بیشتر آنها از تولیدکنندگان عمده محصولات در خوزستان به ویژه نخستین تولیدکننده خرما هستند، در سال های گذشته با تنش آبی روبه رو بوده اند.

بر اساس گزارش های سازمان آب و برق خوزستان، بحران آبی در رودخانه های مارون- جراحی و همچنان ادامه دارد و ورودی به سد مارون نسبت به سال های نرمال ۴۵ درصد کاهش یافته و آورد فعلی این رودخانه نیز کمتر از انتظار بوده است.

این در حالیست که ۹۵ هزار هکتار زمین کشاورزی در هفت شهرستان در حوضه مارون- جراحی وجود دارد که برای کاهش مشکلات محدودیت منابع آب، مشمول جیره بندی آب شده اند.

استاندار خوزستان در آخرین نشست با مدیران حوضه مارون- جراحی در ۹ دی به مدیران و فرمانداران این حوضه اخطار داده و گفته بود مدیرانی که در توزیع عادلانه آب در این حوضه ها به وظایف خود عمل نکنند از قانون تخطی کرده و باید مسئولیت عملکرد خود را بپذیرند.