به گزارش هورنیوز نتایج پنجمین دوره شورای اسلامی شهر اهواز همچنان در هاله ایی از ابهام بوده، بنحوی که طبق شنیده ها در بازشماری آرا عده ای دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شده اند.

آنچه که واضح و مبرهن است در این انتخابات تقلب و تخلفاتی وجود داشته که بر هیچکس پوشیده نیست و فرماندار اهواز در برنامه زنده تلویزیونی به این مهم اذعان داشته و دیگر مسئولین هم تائید نموده اند.

باتوجه به اینکه برخی سوالات را می بایست از یک تریبون پرسید و این پایگاه خبری وظیفه خود می داند بعنوان تریبون مردم و کاندیداهای معترض انجام وظیفه نماید به چند بررسی با مخاطبین هورنیوز می پردازیم. همچنین در چند روز گذشته و طی دو گزارش در همین پایگاه سوالاتی از فرماندار بعنوان رئیس هیئت اجرایی(۱) و هدایت الله خادمی بعنوان عضو هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستای خوزستان(۲) پرسیده شد که تا کنون جوابی دریافت نشده و می بایست این دو مسئول محترم پاسخگوی سوالات مطرح شده باشند. زیرا شهروندان اهوازی حق دارند که بدانند مقصرین به طول انجامیدن نتیجه این انتخابات چه کسانی هستند.

واما بعد…

یکی از فعالین اجتماعی که خود نیز از کاندیداهای معترض است، در تحلیلی موارد بسیار مهمی را عنوان کرده که یکی از آنها زمان و نحوه بازشماری آرا می باشد و مرور آن خالی از لطف نیست(۳).

عبدالرحمن نیک سرشت عنوان کرده: نخست، بازشماری ۹۲ صندوق با استمداد از نیروهای کمکی، بمدت ۵ شبانه روز طول کشید در حالی که شمارش ۴۱۳ صندوق کمتر از یک روز زمان برد؟ خب، حالا ما کدام شمارش را صحیح و مورد ملاک قرار دهیم، یعنی اعتراض همچنان به قوت خود باقی است زیرا معترضین به نحوه ی نظارتی و اثباتی نتایج انتخابات، همچنان اعتراض دارند!!!

او در قسمتی دیگر عنوان کرده: در بازشماری کمتر از یک چهارم صندوق ها، چند نفر از منتخبین تغییر کردند پس ممکن است درصورت بازشماری همه صندوق ها، همه ۱۳ نفر تغییر کنند.

همچنین دیگر نامزد معترض که خود از رسانه های با سابقه ی استان است آورده: طبق اطلاع برای بسیاری صندوق های شورا صورتجلسه دقیق تنظیم نشد و آرا را در بهترین شرایط برخی متخلفین به صورت تقریبی و تخمینی لحاظ کردند. به همین خاطر هم فرمانداری دستش خالی ست و آرای تفکیکی هر کاندیدا در حوزه های اخذ رای را ندارد یا نمی تواند ارایه کند چون آن وقت خطاها و تخلفات کاملا آشکار می شود.

امید حلالی در بخشی دیگر آمده: بر عملکرد بخش انفورماتیک فرمانداری اهواز که کار تجمیع و ثبت آرا را برعهده داشت نیز تشکیک جدی وارد است و از مقامات مسوول خواسته شد که نام و نشان و گرایش سیاسی و تعلق منطقه ای این افراد عنوان شود که انجام ندادند و طبق اطلاع حاصله افرادی یکدست با گرایش و طرفیت و ارتباط مشخص با تعدادی از کاندیداهای مورد نظر هستند.

همچنین از یک نماینده و نفوذش در این انتخابات صحبت به میان آورده: طرفه آنکه نتیجه اعلامی که بر اثر کنش و واکنش های تاثیر گذار بر سالن ۱۳ آبان بود منجر شد به لیستی که همزه وصل آنان یک نماینده است که تعدادی از این افراد همشهریانش هستند و تعدادی دیگر هم خط و ربط های سیاسی اش. در نهایت نیز حاصل تجمعات شد تعدیل تقریبی لیست اعلامی به لحاظ قومی تا قدری التهابات فروکش نماید. و دیگر موارد که از حوصله این گزارش خارج است.

هیئت نظارتی ها بازشماری را قبول ندارند!

آنچه که تعجب همگان را برانگیخته مصاحبه خادمی عضو هیئت عالی نظارت بر انتخابات استان است که در ۲۵ خرداد ۹۶ به خبرگزاری تسنیم گفته است: بازشماری صندوق‌های آرا در اهواز براساس مقررات قانونی و اخلاقی شروع نشده است. که این خود باعث ایجاد شبهه و زمزمه هایی است که چرا وی یک چنین مصاحبه ای انجام داد مگر در مکان بازشماری چه می گذرد؟

در بخش دیگر و قبل از اعلام نتایج انتخابات و لیست اعلامی از فرمانداری، خون میرزایی فرماندار اهواز به وجود تعرفه سازی و تخلف در انتخابات اشاره کرده که اگر فرض را براین بگیریم که تخلفاتی وجود داشته چرا فقط ۸۵ صندوق بازشماری می شود. یعنی تخلفات وجود داشته و اگر در این ۸۵ صندوق بازشماری شده نبود و در دیگر صندوقها بود تکلیف چه می شود؟

حال با تحلیلهای مختلف از فعالین، معترضین و رسانه ها آیا نباید فکر دیگری برای نتایج انتخابات این شهر شود؟ ضمن اینکه این عضو هیئت عالی نظارت استان که مسئول رسیدگی به تخلفات مرحله به مرحله انتخابات است در مرحله ای که کاندیدا اعتراض کردند و فرماندار بازشماری نکرده، سکوت داشته؛ و خود پس از چندی اعلام می نماید بازشماری صندوق‌های آرا در اهواز براساس مقررات قانونی و اخلاقی شروع نشده است!

ضمن اینکه در نظام مقدس جمهوری اسلامی و به فرموده حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب، مسئولین باید پاسخگو باشند، از این دو مسئول خواهانیم به سوالات مطرح شده در گزارشهای گذشته هورنیوز که در ذیل آمده با مستندات پاسخگو باشند.

 

پی نوشت: برای مشاهده گزارش های مرتبط روی آنها کلیک کنید

فرماندار اهواز پاسخگوی برخی سوالات باشد

نباید در مقابل شفاف سازی مقاومت کرد/ مگر هیئت اجرایی را فرماندار معرفی نمیکند؟

سکوت در برابر تخلفات انتخاباتی زیبنده جامعه ی شهری نیست!؟