کد خبر: 660412
تاریخ انتشار: سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۶
کاهش ساعت کار ادارات و بانک ها به چرخه اقتصاد منطقه ای و کشوری صدمه می زند.
داریوش آرمات

ما در استان خوزستان؛ خواه ناخواه در منطقه گرم به سر می بریم و بدیهی است با توجه به مقوله گرم شدن زمین و بحران آب به یقین سال به سال زمین و هوا گرم تر میشود. بنابراین؛ این پاک کردن صورت مسآله است که ادارات و بانک ها را زودتر تعطیل کنیم.

در کشوری که اقتصادش دولتی است و چرخه پولی و نظام مالی اش به شدت وابسته به ساز و کار دولتی است؛ هر یک دقیقه زودتر تعطیل کردن، آسیبی است جدی و غیر قابل جبران به اقتصاد و فضای کسب و کار بخش خصوصی و حتی دولتی.

کارمندان دولت قطعآ با هر میزان ساعت کاری، حقوق خود را دریافت خواهند کرد. اما نمی توان اثرات پاس نشدن یک چک در بخش خصوصی و تزلزل آینده شغلی او را نادیده انگاشت. بلکه با تآثیرات مستقیم و غیر مستقیمی که در چرخه فعالیت بخش خصوصی دارد می تواند از عوامل ناپایداری یک درآمد به شمار بیاید.

از منظر دیگر و از دیدگاه حقوقی طبق قانون سال ۳۶۵ روز و ماه ۳۰ روز است و روزهای تعطیل و ساعات تعطیل بجز در فورس ماژورها خللی در تعهدات ۳۶۵ روزه و ۳۰ روزه یک بستانکار ندارد. بلکه آنجا که تآثیر مستقیم میگذارد صرفآ سبد سهم بدهکار است.

آیا شما موجری میشناسید که اجاره روز گرم یا تعطیل را به مستآجر ببخشد؟ آیا راننده تاکسیی می شناسید که کرایه مسافری را که به دلیل کاهش ساعت کار پشت درب بانک یا مقابل درب اداره ای نمی رساند، همچنان دریافت کند؟ آیا اداره دارایی مدت ارسال اظهارنامه بخش خصوصی را بدلیل تصادف با روز گرم یا روز بی برقی تمدید میکند؟ پاسخ همگی خیر است. بنابراین کسانی که آسیب جدی می بینند بطور اعم، همگان و بطور اخص، بخش خصوصی است.

لذا باید دعا و تلاش شود که زیر ساخت ها اصلاح شوند. بطور مثال برای جلوگیری از هدر رفت سرمایه ها و کاهش نیافتن بهره وری در این ایام گرم شبکه های برق و تکنولوژی های وابسته اصلاح شوند و خدمات متناسب با شرایط ارایه گردد نه اینکه با کاهش ساعات کار و افزودن روزی به روزهای تعطیل، در سرجمع؛ به اقتصاد و چرخه فعالیت و تحرک اجتماعی ضربه بزنیم.

بی شک بی تدبیری های پی در پی در توسعه مدل اقتصاد دولتی باعث ویرانی نظام پولی کشور و از جمله موجب از هم پاشیده شدن شیرازه موسسات مالی یکی پس از دیگری شده است. لذا برنامه ها باید در مسیر توسعه زیر ساخت ها و افزایش بهره وری باشد نه کاهش ساعت کار و به تبع آن کاهش نرخ رشد.برچسب ها:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته: ۴
  • ازاینکه ژست دلسوزانه گرفتید جای بسی خوشحالیست اما آقای عزیز به نظرشماتواین استان همه چیز طبق اصول انجام میشود وهیچ مشکلی نیست وفقط یک روز تعطیلی توگرمای۰ ۵ درجه تمام مکانیزم اداری استان مختل میشود آقای محترم خواهش میکنم بدون تحقیق نظرکارشناسانه ندید ما کم بدبختی نکشیدیم

  • خوب مخالف باش ما کارمندا که حال میکنیم

  • باسلام بردار بزرگوار نمیدانم این مطلب شما چقد از روی دلسوزی بوده و چقد خوب که نگران اقصاد استان خوزستان وصدمه خوردن ان هستید.اما اگر قرار باشد اقتصاد ما برای ۱ ساعت زودترتعطیل شدن ادارات و بانک ها اینقد آسیب پذیر است بگذارید آسیب ببیند.اتفاقا بر عکس شما صورت مساءله را پاک کردید.انگار از بی برقی مردم وازبین رفتن مواد غذایی انها بر اثر بی برقی خبر ندارید.انگار اطلاع ندارید که در این چند روز اخیر در مناطق باهنر وصد دستگاه چه اتفاقی افتاده است.شما نگران اقصاد استان هستید .بفرمایید اگر بر اثر فشار بر شبکه ی توزیع برق کل اهواز قطع شود و کارخانه های بزرگ این شهر از جمله صنایع فولاد و…. بی برق شوند چه .انوقت هم چون ادارات زودتر تعطیل شدند اقتصاد خوزستان آسیب خواهد دید.بردار عزیز نگاه ما به مسائل واقع بینا نه تر باشد.به نظرم زمان نوشتن این‌مطلب نه خانه شما گرم بوده و نه برق شما قطع شده ونه بچه ی شش ماهه ای در خانه داشتید که از شدت گرما و گرما زدگی راهی بیمارستان شد. لطفا فقط به جهت جلب افکار عمومی دلسوزی نکنید .بگذارید متخصصین در مورد اقتصاد نظر بدهند.

  • اولا اکثر خدمات بانکها به صورت الکترونیکی میباشد.و ثانیا بانکها در گرمای بالای پنجاه درجه به خودی خود فاقد ارباب و رجوع میباشند.و کمتر کسی در صورت عاقل بودن در گرمای پنجاه درجه و در اوج گرما به بانکها مراجعه مینماید.و سوالی که پیش می آید آیا در شهرهای سردسیر در زمستانها به دلیل برف و کولاک تعطیل نمیکنند.و آیا تعطیل شدن سایر ادارات در روزهای پنجشنبه به اقتصاد مملکت ضرر نمیرساند و آیا کارکنان سایر ادارات بجز بانکها حقوق روزهای پنجشنبه را دریافت نمیکنند……

نظر شما

   
اخبار روز خوزستان