بدون شک شما نمیتوانید ورزشی بیابید که قدمت و سابقه ای بیش از یوگا داشته باشد. سابقه ای نزدیک به ۷هزارسال تجربه و کارآیی. تمامی حرکات یوگا ( حتی شیوه درست نفس کشیدن) وضعیتهای پایه و مادری هستند که در تمامی رشته های ورزشی نوین و هم عصر کم و بیش با آنها روبه رو میشوید حال به گونه ای صحیح و یا تغییر شکل یافته وابسته به ورزش و سبک ارائه شده که بعضا با اشکالاتی در اجرای صحیح مواجه میشویم که بحث در مورد آنها در تخصص و وظیفه ی اینجانب نمی باشد و ایمان دارم با گذشت زمان و نظرات کارشناسی شده ی متخصصین گرامی قطعا اصلاحاتی ایجاد خواهد شد و ایرادات موجود برطرف می گردد و حرکات مورد استفاده در سایر رشته ها به پوزیشن واقعی و صحیح خود که همانا حرکات اصلی یوگا هستند نزدیک خواهند شد. این مهم به گذشت زمان و کسب تجربه نیازمند است.

به کاربردن ترجمه ی فارسی نامهای اصلی حرکات یوگا که ریشه در زبان سانسکریت دارند متاسفانه غالب نامانوسی به ورزش یوگا داده است که برای افرادی که با این روش آشنایی ندارند شاید خنده دار باشد اما در اجرا متوجه خواهید شد که همیشه با این حرکات آشنا بوده اید و چه بسا در تمرینات قدرتی خود از آنها بسیار بهره برده اید و حرکات را بانام لاتین می‌شناسید.

تنوع حرکات، پویایی و زنجیره وار بودن اجرا، به کار گیری تمام عضلات بدن در یک جلسه تمرینی، استفاده از فاکتورهای مهم آمادگی جسمانی نظیر انعطاف پذیری، قدرت، استقامت قلبی تنفسی و تعادل از مزایای ورزش یوگاست که متاسفانه هرگز در معرفی اش به این ویژگیهای مهم پرداخته نشده و تنها به جنبه ی آرامش و تنفس اشاره شده هرچند که هوشیاری بر بدن و تنفس و کسب آرامش بخش مهمی است که شما پس از انجام منظم تمرینات یوگا به آن دست خواهید یافت اما رسیدن به تاثیرات عمیق و مفید یوگا هم مانند هر رشته ورزشی دیگر مستلزم طی مدت زمان لازم و مفید است و کسب آرامش نتیجه ی نظم و همت‌ مخصوص‌ در پرداختن به یوگاست.

مدتهای زیادیست که تمرینات یوگا برای کمک به زندگی انسان متجدد تغییراتی حاصل کرده و با نیازهای جسمانی و روانی زندگی های مدرن همسو شده است و از حالات رازگونه و تارک دنیایی و پویایی پنهان درونی خارج شده است، ولی تصورات عموم همچنان منطبق بر نشست های معروف و متداول یوگایی در خلوت و نفس کشیدن در سکوت است.

امیدوارم با این متن توانسته باشم کمکی کوچک به شناساندن ورزش یوگا به جامعه و ورزشکاران هم شهری و هم استانی خود رسانده باشم و فعالیتهای همکاران هم رشته ی خود را به جایگاه واقعی خود نزدیک کرده باشم .