به گزارش هورنیوز در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ گزارشی تحت عنوان ” چرا از مدیران برق و آبفا برکنار نشدن/ خسارت مردم را چه کسی می دهد/ دولت را یک حزب بر سرکار نیاوردهبر روی خروجی این پایگاه قرار گرفت که مورد توجه بسیاری از مخاطبان نیز شد. حال از آن گزارش حدود ۵ ماه می گذرد که نمایندگان مجلس از جای جای ایران به کمک خوزستان مظلوم آمدند تا با تذکرات خود در مجلس دولتمردان را وادار کنند به این مشکلات بیشمار که حاصل کم کاری برخی مدیران است توجه نمایند.

در یکی از قسمتهای آن گزارش آمده بود: اینکه در استان خوزستان از لحاظ نگهداری تاسیسات و… در پایین ترین رتبه کشور قرار داریم شکی نیست و می شود گفت استان ما فقط مصرف کننده است. حال آنچه که ذهن را به خود مشغول می سازد اینکه گردوغبار بسیار عادی بوده و طی ده سال گذشته برای چندصدمین بار است که میهمان ماست. در این میان سوالی که میتوان پرسید، چرا کنترل کنندگان برق و شرکت توزیع نیروی برق از یک چنین اتفاقی خبر نداشته و یا اگر داشته چرا اقدام به تعویض یا شستشوی این اجزای آسیب پذیر نکرده است؟ آیا می شود گفت که همه مشکل به گردن گردو خاک است. گردو خاک که محصول محیط زیست است و در استان خوزستان معمولاً وجود دارد ولی چرا مدیران یا مسئولین بازرسی، تحلیلگران، مهندسان و… یک چنین پدیده شومی را رصد نکرده و برای آن راه چاره ایی تا به چند روز گذشته نیافته اند؟ که احساس می شد مشاورین یا تحلیلگران استاندار و دولتمردان با تصمیماتی عاجل و کارشناسی به پیشواز دیگر مشکلات این خطه بشتابند، ولی متاسفانه کمتر اقدامی نسبت به این موارد صورت پذیرفته است.

باتوجه به طرح مشکلات فوق الذکر و انتظار از اینکه برای بلایای طبیعی و همیشگی راه علاجی پیش بینی شود، اما همچنان برخی مدیران خوزستانی در خواب زمستانی به سر می برند و تنها راه مقابله با موارد مذکور را پخش بیانیه، تشکیل جلسات متعدد و تعطیلی زود هنگام ادارات و… می دانند!

از این رو هفته گذشته شماری از نمایندگان در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی پس از قرائت گزارش کمیسیون انرژی بحران اخیر قطعی آب، برق و مخابرات در خوزستان را با توجه به شرایط اقلیم و جغرافیایی این استان قابل پیش‌بینی و پیشگیری دانسته و تعلل مدیران در این قطعی را محرز اعلام کرده اند( پای مشکلات خوزستان به مجلس باز شد )

حال پس از اعلام این رسانه و رسانه های دیگر کشور و جهان و همچنین اعلام نمایندگان مجلس مبنی بر محرز بودن کم کاری و… در مدیران استان، چند نکته بسیار ساده قابل پرسش است که می بایستی مسئولین استان به آن پاسخگو بوده به شرط آنکه محکوم به تقابل، زاویه، غرض ورزی، سیاه نمایی و… توسط دیگر همکاران و برخی مسئولین نشویم.

پرسش اول: باتوجه به اینکه همه مسئولین و مخصوصاً استانداران همه دولت ها در نشست های خبری رسانه را به پرسشگری و روشن نمایی دعوت می کنند؛ آیا گزارشها و اخطارهای کم کاری و مشکلات این استان ثروتمند را توسط رسانه ها بررسی می کنند؟

پرسش دوم: چرا باتوجه به اینکه مکرراً اعلام می شود برخی مدیران کم کاری کرده و وظایف مربوط به خود را بخوبی انجام نداده اند اقدام به تعویض و یا جایگزینی برای آنها نمی شود. آیا در این استان نزدیک به شش میلیون نفر قحط الرجال است؟

پرسش سوم: باتوجه به حجم وسیع مشکلات استان خوزستان، آیا ترتیب جلسات مختلف و روزانه باری از این بحرانها را بردوش کشیده است؟

پرسش ششم: آیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وجود مشکلات مختلف خوزستان همت به سوال های مکرر و گاهاً استیضاح وزرای مربوطه گمارده اند؟

پرسش هفتم: تا چه زمانی از مشکلات استان کاسته می شود، کما اینکه با گذشت زمان این مشکلات دوچندان شده و برخی نمایندگان به تغییر اقلیم این خطه اشاره نموده اند!

پرسش هشتم: چرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با شعار تغییر و … به مجلس راه پیدا کرده اند، با ابزار خود برای برطرف نمودن بحرانهایی همچون گردوخاک، قطع مکرر آب و برق، بیکاری و… اقدامی نمی کنند؟

 

پی نوشت: در این بازخوانی بحران در مسائل فرهنگی و اجتماعی را عنوان نکرده ایم.