به گزارش هورنیوز تیراندازی در مجالس عروسی و عزا، فرهنگ غلطی است که به درد فرهنگی تبدیل شده، شاخ و برگ دوانده و معضلات ناخواسته را به سبب شده است. وجود رسوم غلط در میان سنت های تاریخی و پسندیده در میان اقوم مختلف کشور همیشه مشکلاتی را به همراه داشته است که به نظر می رسد باید عقلای هر قوم راهکاری برای از میان بردن این رسم های غلط بیابند و اجازه ندهند سنت های پسندیده و پذیرفته شده ای که از نیاکان به ارث رسیده اینگونه دستمایه اشتباهات شود.

رسم نادرست تیراندازی در محافل عروسی و عزا در برخی شهرهای خوزستان و استان های همجوار، در برخی موارد، این آیین ها را به مصیبتی برای شرکت کنندگان در مراسم تبدیل می کند.

تیراندازی در مجالس عروسی و عزا، فرهنگ غلطی در استان خوزستان و دیگر استان های همجوار است که به درد فرهنگی تبدیل شده، شاخ و برگ دوانده و معضلات دیگری نظیر ازدواج های ناخواسته دختران را به سبب خون بها سبب شده است.

در سال های اخیر تیراندازی در مراسم عروسی و عزا در بین جمعیت فراوان و غالبا توسط افراد کم سن و سال و بدون تخصص صورت می گیرد که این مسئله گاها منجر به حوادث ناگواری همچون مرگ هستی اسدی ۱۱ساله در آذر ماه سال جاری می شود.

قدرت الله دهقان معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان با بیان این‌که در بحث مقابله با تیراندازی در مراسمات عروسی و عزا اقدامات سلبی و همچنین فرهنگی در خوزستان در حال انجام است، اظهار کرد: برای مقابله با تیراندازی در مراسمات، از نهادهای امنیتی خوزستان به تمام فرمانداران استان ابلاغ شده که در راستای فرهنگ‌سازی و تحریم تیراندازی در مراسمات، با شیوخ و‌ بزرگان و ریش‌سفیدان طوایف رایزنی و مذاکره کنند.

وی با بیان این‌که فرهنگ‌سازی مقابله با تیراندازی در مراسمات موفقیت کامل نداشته است، ادامه داد: ائمه جمعه، ‌روحانیون و دانشگاهیان، ‌نخبگان و افراد صاحب نفوذ می‌توانند در ایجاد فرهنگ مقابله با تیراندازی در مراسمات کمک کنند. ‌تاکنون در بحث فرهنگ‌سازی از طریق بزرگان و سران طوایف موفقیت‌هایی حاصل شده اما هنوز به طور صد درصدی موفق نشده‌ایم.

معاون امنیتی انتظامی استانداری خوزستان عنوان کرد:‌ همچنین برای مقابله با تیراندازی در مراسمات در حوزه سلبی اقداماتی آغاز شده اما قطعا باید در این زمینه بیشتر کار شود. تشدید مجازات افرادی که در مراسمات اقدام به تیراندازی می‌کنند و یا انعکاس نحوه مجازات این افراد در مرجع قضائی قطعا در بازدارندگی از این اقدام غلط، موثر خواهد بود.

دهقان بیان کرد: تیراندازی در مراسمات چه با اسلحه‌های مجاز و چه با اسلحه‌های غیرمجاز جرم است و افرادی که این کار را انجام می‌دهند باید بدانند که این اقدام عواقب خوبی ندارد و عمدتا منجر به کشته یا زخمی شدن بستگان و خویشاوندان فرد ضارب در این مراسمات شده است.

وی تصریح کرد: تجربه نشان داده که تیراندازی در مراسمات اکثرا به مرگ افراد بی‌گناه ختم شده و عواقب خوبی برای فرد ضارب نداشته است.

بارها درباره مبحث فرهنگ‌سازی در این زمینه صحبت شده و البته نیز اقداماتی توسط نیروی انتظامی هر شهرستان صورت گرفته شده ولی نباید فراموش کرد که خواست و اراده آدمی از هرگونه مباحث فرهنگی برای کنار گذاشتن این رسم غلط بالاتر است.