به گزارش هورنیوز جشنواره شب های فرهنگی خوزستان در روزهای پنج شنبه و جمعه هفته گذشته توسط شهرداری تهران و همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد، اداره کل میراث فرهنگی و استانداری خوزستان برگزار شد.

جشنواره ای که هدف آن آشنایی مردم کشور به ویژه پایتخت نشینان با آداب و رسوم، فرهنگ، قومیت ها و تنوع غذایی سایر استان ها برپا می شود از همین رو رقابت جدی برای معرفی این جاذبه ها در بین استان ها وجود دارد.

نکته ای که در همان ابتدا به چشم می خورد، عدم تساوی در تعداد روزهای برگزاری جشنواره فرهنگی استان ها است به طور نمونه جزیره قشم با پنج شب و استان یزد با سه شب در صدر این جدول قرار دارند اما سایر استان ها از جمله خوزستان تنها دو روز فرصت برپایی جشنواره را داشتند.

فرهنگ خوزستان تنها در آواز و رقص خلاصه نمی شود
مجتبی گهستونی فعال حوزه گردشگری در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: قطعا برای برگزاری این جشنواره تلاش های بسیاری صورت گرفته است.

وی ادامه داد: مدیریت این برنامه به دلیل برگزاری در پایتخت و بالا بودن سطح توقعات سخت است اما می شد این برنامه را به صورت شایسته تری برگزار کرد.

گهستونی با بیان اینکه اگر متولیان برنامه مشورت پذیری بیشتری با فعالان و هنرمندان این عرصه داشتند جشنواره به نحو مطلوبتری برگزار می شد، تصریح کرد: معرفی استان خوزستان تنها در برگزاری جُنگ رقص و موسیقی خلاصه نمی شود و حوزه بسیار گسترده ای دارد.

وی با انتقاد از اینکه تنها تعدادی از آثر دستی و هنری خوزستان به نمایش گذاشته شده بود،یادآور شد: باتوجه به فضای جشنواره امکان عرضه صنایع دستی خوزستان برای فروش نیز وجود داشت. مسأله دیگر عدم وجود تابلوها و بروشورهایی جهت ارائه توضیحات به بازدیدکنندگان بود و صرفا به ارائه توضیحات شفاهی صنعتگر اکتفا شده بود.

دبیر انجمن دوست‌داران میراث فرهنگی در بخشی دیگر از سخنان خود خاطر نشان کرد: بروشور ارائه شده توسط میراث فرهنگی صرفا به آثار صنایع دستی دارای نشان ملی بود و تمام صنایع استان را شامل نمی شد.

وی با بیان اینکه در خوزستان صنعت تأثیر بسیاری بر فرهنگ نهاده است، ادامه داد: بی شک پدیدار شدن صنعت نفت تأثیر بسیاری بر سینما، فرهنگ و هنر این استان داشته است اما در این جشنواره این بعد در نظر گرفته نشده بود.

گهستونی با طرح این پرسش که سینما و تئاتر خوزستان به چه صورت در این جشنواره ارائه شد، گفت: هنرمندان مطرحی همچون احمد محمود، سیدعلی صالحی، نسیم خاکسار، احمد آقایی، احمد بیگدلی و… بخشی از فرهنگ و هنر خوزستان هستند اما در این جشنواره به انها اشاره نشده بود.

فعال میراث فرهنگی با بیان اینکه در خوزستان سه اثر ثبت جهانی و آثار باستانی بسیاری وجود دارد، اظهار داشت: متأسفانه در این جشنواره ویژگی های تاریخی و فرهنگی خوزستان به صورت کامل به بازدیدکنندگان معرفی نشد.

وی یکی از اهداف این جشنواره را جذب سرمایه گذار عنوان کرد و افزود: اما در این جشنواره مکانی برای مراجعه سرمایه گذار و رایزنی های نخستین با کارشناسان وجود نداشت.

گهستونی های جای بازی های بومی و ورزش های سنتی را در این جشنواره خالی توصیف کرد و گفت: با این اقدام می توانستند مردم را به مشارکت وادارند.

وی با طرح این مطلب که در هر صورت نباید زحمت برگزار کنندگان را نادیده گرفت، یادآور شد: قطعا در صورت اطلاع رسانی بهتر شاهد حضور پرشورتر مردم به ویژه خوزستانی های ساکن تهران می بودیم تا با جاذبه های استان خود بیشتر آشنا شوند.

این فعال حوزه گردشگری با طرح این پرسش که چه سرمایه گذاری بهتر از بومیان خوزستان برای استان است، تصریح کرد: این امکان وجود داشت تا خوزستانی های بیشتری از این جشنواره دیدن کنند.

وی در پایان با انتقاد از شیوه دعوت توسط ادارات متولی استان گفت: افرادی همچون من که سال ها فعالیت در عرصه روزنامه نگاری،ادبیات،سینما و… داشتم از سوی اداره کل ارشاد و میراث فرهنگی به این جشنواره دعوت نشده و به صورت خودجوش شرکت کردم.

همچنین عادل مزاری رییس کمسیون فرهنگی اجتماعی دبیرخانه کلانشهرهای کشور نیز در گفتگو با خبرنگار ما در پاسخ به این پرسش که آیا این جشنواره در بیان گوشه ای از رسوم و فرهنگ مردم خوزستان موفق بوده است یا خیر گفت: قطعا این سبک از جشنواره ها در معرفی فرهنگ یک استان کفایت نمی کنند و نمی توان آنها را یک کار کامل دانست.

وی با اشاره به اینکه یکی از اهداف این جشنواره معرفی جاذبه های گردشگری و جذب سرمایه گذار است، افزود: در مجموع می توان برگزاری این جشنواره را موفق و مقدمه ای برای برگزاری هفته فرهنگی خوزستان دانست.

به گزارش هورنیوز بیش از ۲۲۰ نفر از استان خوزستان برای برگزاری این همایش به پایتخت سفر کردند که برخی از آنها در دایره رسانه، هنرمندان، صنعتگران و یا مدیران مربوطه نمی گنجیدند؛ این درحالیست که گروه های هنری به دلیل محدودیت های تعیین شده از همراه داشتن تمام اعضای خود باز مانده بودند.

بی شک استان خوزستان ظرفیت های بسیاری برای معرفی دارد که باید در جهت شناسایی و آشنایی مردم کشور با آنها تلاش کرد اما برخی خواسته یا ناخواسته در جهتی خلاف این امر حرکت می کنند و همین امر ضربه مهلکی به فرهنگ استان خواهد زد.