هورنیوزدر حالی که وزیر کشور وعده داده بود تا پایان شهریور ماه تکلیف استانداران دولت دوازدهم مشخص می شود ، روز گذشته در اولین گام، هیئت دولت هفت استاندار را انتخاب کرد. به این ترتیب با احتساب انتصاب استاندار آذربایجان شرقی به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور که سه روز پیش انجام شد و انتقال استاندار کردستان به قزوین و استاندار گیلان به البرز و تعیین نشدن استانداران گیلان و کردستان، تاکنون تغییر ۱۰ استاندار یعنی یک سوم استانداران کشور در دولت دوازدهم قطعی شده است. وزیر کشور پیشتر گفته بود تا پایان شهریور تغییر و تحولات استانداران انجام خواهد شد. مروری بر گرایش سیاسی استاندارانی که دیروز منصوب شدند نشان می دهد که گرایش هفت استاندار جدید، اصلاح طلبی یا اعتدالی نزدیک به اصلاح طلبی است.

استانداران جدید برای کدام استان ها انتخاب شدند؟

روز گذشته در جلسه هیئت دولت، محمدعلی نجفی برای استان البرز،‌ محمد مهدی مروج الشریعه برای استان خراسان جنوبی، اسماعیل تبادار برای استان فارس، عبدالحمید زاهدی برای استان قزوین، علی محمد احمدی برای استان کهگیلویه و بویراحمد، موسی خادمی برای استان لرستان و فریدون همتی برای استان هرمزگان، سکان بالاترین پست اجرایی در این استان ها را بر عهده گرفتند ، همچنین با توجه به این که استانداران آذربایجان شرقی، کردستان و گیلان در مسئولیت‌های جدید مشغول به کار شده‌اند، در روزهای آینده افراد جدیدی برای این سه استان معرفی خواهند شد.

رحمانی فضلی : آماده ایم تا پایان شهریور همه استانداران تعیین شوند

روز گذشته دقایقی بعد از اعلام تصمیم دولت در خصوص استانداران جدید هفت استان کشورمان ، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و مسئول مستقیم استانداران در حاشیه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره ادامه روند تغییر استانداران گفت: برخی استانداران تغییر می کنند و برخی دیگر جابه جا می شوند.در جلسه هیئت دولت هفت نفر از استانداران انتخاب شدند که از این میان چهار نفر از استانداران فعلی جابه جا و سه استاندار جدید نیز انتخاب شدند.وی افزود: در دور جدید با توجه به ارزیابی هایی که از عملکردها داریم تعدادی جا به جا می شوند، برخی خودشان تقاضا کردند که در دستگاه های اجرایی دیگر ادامه همکاری دهند و تعدادی نیز تقاضا داشتند از خدمت مرخص و بازنشسته شوند.وزیر کشور خاطر نشان کرد: ما می خواهیم در کوتاه ترین فاصله برای این که تزلزلی در مدیریت استانی ایجاد نشود، این کار را انجام دهیم و قول داده بودیم تا پایان شهریور همگی قطعی شوند و این آمادگی را داریم و منتظریم که این موضوع را در دستور جلسه دولت قرار دهیم.

تلاش می‌کنیم اگر بتوانیم استاندار زن هم داشته باشیم

وزیر کشور در پاسخ به سوال خراسان درباره این که آیا امکان دارد در ۲۴ استان باقی مانده استاندار زن داشته باشیم،گفت: به دنبال آن هستیم و تلاش می‌کنیم اگر بتوانیم استاندار زن هم داشته باشیم. وی در عین حال از تغییر در برخی معاونت های وزارت کشور نیز خبر داد.

واعظی : استاندار پروازی نمی خواهیم

از سوی دیگر محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور نیز که به میان خبرنگاران آمده بود درباره مهم ترین خبر روز گذشته دولت در خصوص انتخاب استانداران جدید و معیارهای دولت دوازدهم در این باره اظهار کرد : رئیس جمهور به سازوکاری برای انتخاب استانداران اشاره کرده اند که یکی از آن ها پایین بودن سن استانداران است.وی افزود: همچنین رئیس جمهور تاکید کرده اند خانواده استانداران نیز به همراه آن ها به آن استان بروند، چرا که ما استاندار پروازی نمی خواهیم و استاندار پروازی نمی تواند به درستی خدمت کند.وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است از میان بانوان برای استانداری ها انتخاب شود، گفت: به هر حال این موضوع در حال بررسی است و وزارت کشور تلاش بسیار زیادی کرده، انتخاب یک استاندار در یک استان، کار بسیار سختی است و یک استاندار علاوه بر این که باید با مدیران کل همه وزارتخانه‌های مختلف هماهنگ باشد و آن ها او را بپذیرند، باید با ۱۴ نهاد حکومتی به طور مرتب کارهای خود را تنظیم کند، در عین حال مسئول تامین امنیت استان است و ما در انتخاب مسئول، خیلی تفاوت جنسیتی قائل نمی‌شویم، اما به هر حال توانایی‌هایی که یک شخص دارد، دارای اهمیت زیادی است.

شنیده های ضد و نقیض از گزینه های جدید برای دیگر استانداری ها

گفتنی است در روزهای گذشته و در حالی که بحث تغییر استانداران و خط و ربط سیاسی آن ها در محافل سیاسی داخلی داغ شده بود، اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی اولین استانداری نام گرفت که پست خود را ترک کرد . این مدیر قدیمی و عضو شورای مرکزی کارگزاران سازندگی البته خوش عاقبت بود و به نوعی با ارتقای رتبه، مسئولیت مهم و حساس معاونت سیاسی وزیر کشور را عهده دار شد که مهم ترین معاونت وزارت کشور به شمار می رود و مسئول اجرای انتخابات های کشور است.اما در کنار اخبار رسمی منتشر شده، شنیده هایی هم به گوش می رسد از جمله این که گفته می‌شود اسماعیل دوستی عضو شورای چهارم شهر تهران استاندار چهارمحال و بختیاری خواهد شد یا در استان مرکزی رضا آستانه از مدیران وزارت نفت و مسئول ستاد انتخابات حسن روحانی در این استان ، سید احمد نبوی مدیرکل اسبق بازرسی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی حسنی نماینده مردم اراک در مجلس ششم گزینه های جدی برای استانداری هستند. در آذربایجان غربی نیز نمایندگان اصولگرای استان به رهبری قاضی‌پور تمایل زیادی دارند که قربانعلی سعادت همچنان استاندار باقی بماند. مصطفی سالاری شهردار بوشهر نیز این روزها به صورت جدی به عنوان گزینه استانداری گیلان مطرح شده است.

تکمیل تیم مدیریتی دولت دوازدهم با آغاز پاییز

به نظر می رسد با توجه به وعده ای که وزیر کشور داده و با توجه به این که رئیس جمهور هفته اول مهرماه را در سفر به نیویورک خواهد بود ، هفته آینده در دو جلسه یک‌شنبه و چهارشنبه هیئت دولت ، تکلیف همه یا بیشتر استانداران باقی مانده (۲۴ استان ) مشخص شود و دولت دوازدهم با تکمیل تیم مدیریتی خود، کار جدی برای عمل به وعده های انتخاباتی و انتظارات مردم را همزمان با شروع فصل پاییز آغاز کند.