هورنیوز – آرش رشادتمند در همایش بزرگداشت روز خانواده و تکریم بازنشستگان که امروز (۲۲ شهریورماه ) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: صندوق بازنشستگی کشوری مدیریت استان خوزستان با کمترین نیروی انسانی بیش از ۴۵ وظیفه را انجام می‌دهد در حالی که در سال ۷۸ این وظایف صرفا دو مورد بوده است. صندوق بازنشستگی سیستمی چابک است که همواره به دلیل نیروی کم و بهره‌وری بالا مورد تقدیر دولت بوده است.

وی با اشاره به تعداد بازنشستگان کشوری در خوزستان افزود: تعداد بازنشستگان کشوری در خوزستان تا پایان وقت اداری روز گذشته، ۵۷ هزار و ۲۷ نفر بوده است. همچنین تعداد شاغلین ۵۲ هزار نفر است که ۹۲ درصد تحت پوشش حمایتی هستند.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری شعبه خوزستان با بیان اینکه از مسئولین و نمایندگان مجلس می‌خواهیم که از تصویب قوانینی که بیش از پیش صندوق‌های بیمه‌ای را تضعیف می‌کنند، جلوگیری شود، گفت: ما در صندوق بازنشستگی بیش از ۲۸ قانون را شناسایی کرده‌ایم که از سال ۵۴ اجرا شده و به ۲۸ قاتل صندوق بازنشستگی کشوری معروف شده‌اند و موجب شده‌اند بیش از ۴۳۵ هزار میلیارد تومان به صندوق ضرر مالی وارد آید.

رشادتمند بیان کرد: با این فرض غلط که نیروها بازنشسته شوند تا بتوان اشتغال ایجاد کرد نمی‌توان مشکل اشتغال را حل کرد. مشکل اشتغال زمانی حل می‌شود که سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در کشور اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به برخی جزئیات بازنشستگان کشوری در خوزستان اظهار کرد: در خوزستان جوان‌ترین بازنشسته زن با ۴۰ سال سن از آموزش و پرورش ناحیه دو اهواز، پیرترین بازنشسته زن با سن بیش از ۹۸ سال از سازمان آب و برق، جوان‌ترین بازنشسته مرد با ۴۲ سال سن از آموزش و پروش باغلمک و پیرترین بازنشسته مرد با ۱۰۱ سال سن از اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

رشادتمند بیان کرد: سال گذشته به ۹ هزار و ۱۷۴ نفر در خوزستان ۲۷۵ میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال در قالب قرعه‌کشی، وام ضروری پرداخت شد. همچنین به یک هزار و ۳۸۸ نفر از اعتبارات صندوق وام پرداخت شد که مجموع اعتبار وام پرداختی ۳۱ میلیارد و ۷۰۰ تومان بوده است.
وی با اشاره به ارائه خدمات در حوزه بیمه تکمیلی افزود: بیشترین خدمات در حوزه بیمه تکمیلی شامل آب مروارید،اعمال طبی و بستری بدون جراحی، آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، بیماری سرطانی و دیالیزی است. علی‌رغم فقدان تکلیف قانونی و همچنین بودجه از طرف دولت، ما در قرارداد ۹۶-۹۵ معادل ۲۱ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به مراکز درمانی و بیمه‌شدگان پرداخت کرده‌ایم که از این مبلغ حدود ۵ میلیارد و ۸۰۰ تومان پرداختی مستقیم به مراکز درمانی بوده است.

مدیر صندوق بازنشستگی کشوری شعبه خوزستان همچنین به دیگر فعالیت‌های این مجموعه اشاره و تصریح کرد: با هماهنگی خوبی که با دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و معاون محترم بهداشتی و دانشکده مغز و اعصاب و سایر دانشکده‌ها از جمله آبادان، بهبهان، شوشتر و دزفول داشتیم، کارگاه‌های آموزش تغذیه و پیشگیری از آلزایمر در اهواز برگزار شد و اکنون در حال برگزاری این دوره‌ها در تمامی شهرهای استان هستیم. همچنین از ظرفیت بازنشستگان متخصص جهت آموزش سایر بازنشستگان استفاده می‌شود.

وی گفت: تفاهم‌نامه بسیار خوبی میان صندوق و سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و حوزه تعاون منعقد شده که هدف نهایی آن توانمندسازی اقتصادی بازنشستگان و فرزندان آنها است. این تفاهم‌نامه در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری تدوین شده است و اولین دوره‌های مهارت‌آموزی در هفته آینده برگزار خواهد شد.
مدیر صندوق بازنشستگی کشوری شعبه خوزستان افزود: همچنین تفاهم‌نامه جهت پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی به بازنشستگان جهت خرید کالای ایرانی منعقد شده و با حداقل تشریفات اداری در حال حاضر در خانه‌های امید اهواز، دزفول و اندیمشک ثبت‌نام انجام می‌شود.

رشادتمند با اشاره به برون‌سپاری خدمات اظهار کرد: به دفاتر پیشخوان دولت با هدف کم کردن تردد بازنشستگان از سراسر استان به اهواز، هفت خدمت از جمله هزینه، عصا، عینک، سمعک، فیش حقوقی، حکم بازنشستگی و استعلام به دفاتر پیشخوان واگذار شده است.همچنین  بیش از ۱۰ نوع خدمت به صورت اینترنتی انجام می‌شود و دیگر نیاز به حضور بازنشستگان در محل صندوق وجود ندارد.

وی با اشاره برگزاری به تورهای سیاحتی و زیارتی برای بازنشستگان تصریح کرد: بیش از هفت سال است این تورها در حال برگزاری است. در حال حاضر برای سفرهای داخلی به ازای هر نفر بازنشسته و یک نفر همراه هر کدام ۳۳۰ هزار تومان یارانه و برای عتبات عالیات ۶۴۰ هزار تومان یارانه پرداخت می‌شود.

 

ایسنا