هورنیوز – واردات خودروهایی با حجم موتور بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی در حالی ممنوع است که برخی سودجویان همچنان با انتشار آگهی در فضای مجازی و دادن وعده پلاک کردن این خودروها با سهمیه ایثارگران به دنبال کلاهبرداری و اخاذی از مشتریان هستند.

در پی ممنوعیت واردات خودروهایی با حجم موتور بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی، فضایی برای سوء‌استفاده و کلاهبرداری برخی افراد فراهم شده، به طوری که با دادن وعده واردات این نوع خودروها، نسبت به اخاذی از متقاضیان اقدام می‌کنند.

کلاهبرداران برای جذب مشتری حتی از تبلیغات گسترده در فضای مجازی نیز دریغ نکرده و سعی دارند از این طریق برخی مشتاقان این خودروها را در تور خود صید کنند.

خبرنگار فارس در تماس با یکی از آگهی‌دهندگان در مورد چگونگی واردات خودروی با حجم موتور بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی سؤال کرد که وی پاسخ داد: واردات این خودروها را با استفاده از سهمیه ایثارگران انجام می‌دهیم. وی با بیان اینکه برای پلاک کردن خودروهای چهارسیلندر به بالا از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کنیم، گفت: برای فروش خودرو، یک قرارداد با شما منعقد می‌کنیم و پس از یک هفته، خودرو را تحویل می‌دهیم. مشکلی در پلاک کردن ماشین وجود ندارد و خودرو، پلاک ملی می‌شود.

این در حالی است که طبق مصوبه هیئت وزیران و ابلاغیه اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور، رعایت موضوع ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی و لزوم رعایت سال ساخت خودرو همزمان با سال ورود خودرو در مورد سهمیه‌های ایثارگران نیز الزامی است.

میثم رضایی، رئیس انجمن صنفی واردکنندگان خودرو در این مورد می‌گوید: اخیراً در فضای مجازی و برخی سایت‌های فروش خودرو شاهد انتشار آگهی‌های فروش یا پیش فروش خودروهایی با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی‌ سی هستیم در حالی که طبق آخرین بخشنامه مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک، ثبت سفارش و ورود خودروهای سواری با حجم موتور بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی به کشور همچنان در سال ۹۶ مجاز نیست.

وی می‌گوید: برخی با انتشار آگهی‌هایی در مورد پیش فروش مدل‌های محبوب خودروهای آلمانی با حجم موتور بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی در پی کلاهبرداری از مشتریان هستند و با وعده‌هایی نظیر واردات با ترک تشریفات و همچین احتمال قریب‌الوقوع بودن آزادسازی ورود این خودروها اقدام به پیش‌فروش و جمع‌آوری مبالغ کلانی از مشتریان کرده‌اند. رضایی ادامه می‌دهد: خودروهایی با حجم موتور بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار سی‌‌سی در ردیف تعرفه «۸۷۰۳۲۳۳۱» جداول تعرفه‌ای مقررات صادرات و واردات طبقه‌بندی می‌شوند که همچنان واردات آنها ممنوع بوده و با اهدافی مانند مبارزه با اشرافی‌گری و کنترل نرخ ارز به کشور وارد نمی‌شوند.

به گفته وی، مواردی نظیر پیش‌فروش، فروش و فروش اقساطی خودروها تنها توسط شرکت‌های مجاز واردکننده که مورد تأیید مراکزی مانند سازمان حمایت و سازمان تعزیرات حکومتی هستند، انجام می‌شود و بدون تردید سایر شرکت‌ها و اشخاص مدعی در این زمینه در پی انگیزه‌های سودجویانه از مشتریان هستند.

وی به مشتریان بازار خودروهای خارجی توصیه کرد با استعلام و شناخت دقیق از شرکت‌های عرضه‌کننده برای خرید اقدام کنند و فریب تبلیغات دروغین در زمینه فروش خودروهای بالای ۲ هزار و ۵۰۰ سی‌سی را نخورند. به گفته وی، سامانه ثبت سفارش خودروهای خارجی مجاز طبق دسته‌بندی‌های گمرک همچنان برای شرکت‌های نماینده و غیر‌رسمی بسته است و تصمیم دولت در این‌باره می‌تواند از ایجاد آشفتگی و افزایش حبابی قیمت‌ها جلوگیری کند.