هورنیوزسعید حمید اظهار کرد: طرح “روستا تعاون” یکی از برنامه‌های دولت برای ایجاد اشتغال فراگیر است که بر اساس آن قرار است یک هزار تعاونی در یک هزار روستا در سطح کشور تشکیل شود که سهم استان خوزستان در این طرح  ۸۵ روستا است.

وی افزود: در ابتدای اجرای این طرح، ‌سیاست اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان ایجاد گروه‌های هم‌اندیشی در روستاهای استان است. در مرحله بعد تلاش داریم از درون این گروه‌های هم‌اندیشی تعاونی‌هایی موفق، پایدار و کارآفرین را با هدف اجرای مهاجرت معکوس به روستاهای خوزستان، تشکیل دهیم.

معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان تصریح کرد: در اجرای این طرح باید به سرمایه‌های اجتماعی و انسانی هر منطقه توجه ویژه داشته باشیم و خوشبختانه روستاهای خوزستان از ظرفیت بالای جوانان تحصیل‌کرده و خلاق برخوردار هستند.

حمید ادامه داد: از این ظرفیت‌ها به صورت ویژه می توان در روستاهای کوچک و کم‌جمعیت که اتحاد و وحدت در میان مردم آن روستاها بیشتر است، برای ایجاد تعاونی‌های فعال و پویا استفاده کرد.

وی یکی از مزایای اجرای این طرح را اعطای تسهیلات با سود ۶ درصد برشمرد و گفت: در ضمانت اعطای این تسهیلات می‌توان از خانه‌های روستایی به عنوان وثیقه استفاده کرد. ارایه آموزش رایگان به تعاونی‌ها نیز از مزایای دیگر آن است.

معاون تعاون اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با تاکید بر معرفی دقیق این طرح به مردم روستاها خاطرنشان کرد: ‌برای معرفی طرح به جامعه روستاییان باید امکانات انسانی و غیرانسانی تعاون، بخشداران، دهیاران و سایر دستگاه‌های اجرایی برای حضور میدانی و ترویجی در محل روستاهای هدف استفاده کرد.

ایسنا