هورنیوز – زلزله کرمانشاه بار دیگر نشان داد که مدیریت بحران در کشور ما خود دچار بحران است. البته در این زمینه سازمان عریض و طویلی شکل گرفته اما مسئولان این سازمان بعد از وقوع حوادث سر و کله شان پیدا می شود و دست به انواع و اقسام مصاحبه ها می زنند.

مهمترین موضوع مغفول مانده در امر مدیریت بحران در کشور ما، پیشگیری و آماده شدن برای وقوع بحران است. موضوع تاب آوری در حوادث نیز یکی از موضوعاتی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

پیشگیری از حوادث به این معنی است که سازمان مدیریت بحران به عنوان یک نهاد بالادستی مشغول فعالیت شود و بر مهندسان ناظری که بنا های نا ایمن می سازند، نظارت کند. یعنی نظارتی دقیق بر ساخت و ساز در حریم رودخانه ها، یعنی مانع ساخت و سازهای بلند مرتبه در کوچه های تنگ و باریک، یعنی پلمب کردن ساختمان های اداری و تجاری نا ایمن و…

اما متاسفانه در کشور ما سازمان مدیریت بحران یا مسئولیتی در این زمینه ها ندارد و یا در خواب است و بعد از هر حادثه بیدار می شود و به ارائه زوایای حادثه می پردازد.

در استان خوزستان نیز وقتی بحران پدیدار شد که سال پیش پس از نم بارانی برق و آب و … بصورت ناگهان قطع شد و مدتی استان به حالت تعطیل درآمد و مدیر بحران استان فقط به ارائه گزارش و جلساتی شو مانند بسنده کرد …

با این تفاسیر مواردی تکراری همچون سیل، تنگی نفس، گرد و خاک و ریزش کوه بر مردم تا کنون راه علاج ندارد و خدا نکند روزی برسد که یک زلزله ای مثل استان کرمانشاه در این استان شروع به ویرانگری کند.

در پایان از مجمع نمایندگان، استاندار و دیگر مسئولین خواهانیم فکری عاجل برای روزهای بحرانی استان داشته باشند، تا خدایی ناکرده پس از وقوع بحران به ابراز همدردی و ارائه گزارش تلفات و … نپردازید.