هورنیوز – غلامرضا لاری‌زاده اظهار کرد: در مجموع ۲۸۰۵ بیمار دیالیزی در خوزستان وجود دارند که تحت پوشش انجمن بیماران دیالیزی خوزستان هستند. از بدو شکل‌گیری این انجمن یعنی از سال ۷۰ تاکنون، ۲۱ هزار و ۱۳ بیمار دیالیزی تحت عمل پیوند قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: در هشت ماهه سال جاری نیز به ۴۹ نفر از بیماران دیالیزی پیوند کلیه انجام شد که دهنده عضو ۲۸ نفر از این تعداد پیوند، افرادی بودند که دچار مرگ مغزی شده بودند و خانواده‌های آنها با اهدای اعضای آنها موافقت کردند.
مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوزستان افزود: روند رو به رشد اهدای کلیه از موارد مرگ مغزی، بسیار خوب و رضایتبخش است و امیدواریم این روند تداوم یابد زیرا تنها راه درمان بیماران دیالیزی، پیوند است.
لاری‌زاده با اشاره به تأمین بودجه انجمن از طریق کمک‌های مردمی بیان کرد: در هشت ماهه سال جاری، انجمن بیماران دیالیزی خوزستان در مجموع ۴۱ میلیون ۸۲۰ هزار تومان کمک نقدی و ۱۸ میلیون تومان کمک غیرنقدی به افراد تحت پوشش خود داشته است.
وی افزود: متأسفانه کمک‌های مردمی به انجمن بسیار کاهش یافته و حتی می‌توان گفت که تقریبا به صفر رسیده است و در حال حاضر انجمن با سود سپرده‌های مربوط به کمک‌های نقدی که در گذشته به انجمن داده شده بود، اداره می‌شود.
مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوزستان با انتقاد از صدا و سیمای خوزستان، عنوان کرد: سهم این انجمن از هفته بیماران کلیوی امسال،‌ تنها چهار کلمه‌ای بود که از مصاحبه من در صدا و سیمای خوزستان پخش شد. به مناسبت این هفته با من مصاحبه‌ای انجام دادند که به طور مفصل راجع مشکلات انجمن صحبت کرده بودم.
لاری‌زاده ادامه داد: اما متأسفانه صدا و سیمای خوزستان، از تمام صحبت‌های من تنها چهار کلمه را پخش کرد که همین کلمات هم مربوط به مشکلات بیماران دیالیزی یا انجمن نبود و حتی صدا و سیما آن بخش صحبت‌های من را منتشر نکرده بود که گفته بودم انجمن محتاج کمک‌های شما مردم نیکوکار است.
وی با انتقاد از عدم همکاری با انجمن بیماران کلیوی خوزستان گفت: بی‌مهری برخی به انجمن به گونه‌ای است که گویی قصد براندازی انجمن را دارند. متأسفانه دانشگاه علوم پزشکی اهواز حتی دیگر به ما آمار تعداد و وضعیت بیماران دیالیزی را نمی‌دهد.
مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی خوزستان ادامه داد: این انجمن باید برای خدمات‌دهی و کمک‌رسانی به بیماران، آمار به روز و مستندی را از هر شهر خوزستان در اختیار داشته باشد اما دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ارائه آمار به ما خودداری می‌کند. در حالی که این موضوع حتی در جلسات استانداری خوزستان مطرح شد.
لاری‌زاده ادامه داد: حتی معاون استاندار خوزستان نیز از دانشگاه علوم پزشکی اهواز درخواست کرد تا این آمار را به انجمن حمایت از بیماران کلیوی ارائه کند. متأسفانه عدم همکاری‌ها با انجمن به اندازه‌ای رسیده که حتی از ما در جلسات مربوط به بیماران کلیوی که قبلا شرکت می‌کردیم، دعوت نمی‌شود.
وی اظهار کرد: در گذشته دانشگاه همکاری خوبی با انجمن بیماران کلیوی خوزستان داشت و در جلسات مربوطه از ما دعوت می‌کردند اما اکنون حتی از طرح و بیان مشکلات بیماران دیالیزی خوزستان هراس داریم زیرا مطمئن هستیم که دود آن به چشم خود انجمن و بیماران می‌رود.
ایسنا