هورنیوز – طوفان خاک چند سالی می شود که آرامش را در روزهای پاییزی و زمستانی از مردم خوزستان گرفته است. وقتی طوفان شن از هور العظیم به پا می خیزد، مردم شهرهای این استان می دانند که ۶ ماه از سال رنگ آسمان آبی را نخواهند دید.

امسال نیز وضعیت ساکنان شهرهای خوزستان بدتر از سال های گذشته است به گونه ای که طبق آخرین اعلام اداره حفاظت از محیط زیست میزان گرد و خاک هوای اهواز و برخی شهرها ۱۵ برابر حد مجاز است.

همچنین میزان آلودگی و غلظت گرد و خاک معلق در هوای آبادان با منشا خارجی دو هزار و ۳۳۹ میکروگرم بر متر مکعب می رسد. این در حالی است که دانشکده علوم پزشکی آبادان نیز در اطلاعیه ای ضمن اشاره به شرایط آلودگی هوا به شهروندان به ویژه افراد مسن، کودکان، بیماران قلبی و تنفسی توصیه کرد تا از تردد غیرضروری در سطح شهر خودداری کنند و افرادی که ناچار به تردد در سطح شهر هستند به طور حتم از ماسک استفاده کنند.

وضعیت بد جوی و گرد و خاک زیاد در شهرهای اهواز و آبادان حتی باعث لغو شدن پروازهای فرودگاه این شهر شد. لازم به ذکر است که دید افقی ۵۰۰ متری که سبب لغو پروازها از فرودگاه آیت الله جمی آبادان شده بود اکنون با اندکی بهبود به هزار متر می رسد.

مدیر روابط عمومی فرودگاه اهواز از ایجاد مشکل در انجام پروازهای این فرودگاه به دلیل وقوع پدیده گرد و غبار خبر داد.

به گفته مجید ملایانی هواپیمایی آتا مقصد تهران به اهواز به دلیل پدیده گرد و غبار در اهواز به تهران برگشت. هواپیمایی کاسپین از مبدا مشهد به اهواز در فرودگاه اصفهان به زمین نشست. هواپیمایی آسمان از مبدا تهران به اهواز نیز در فرودگاه آبادان نشست.

این در حالی بود که تعداد زیادی مسافر در فرودگاه اهواز منتظر و بلاتکلیف هستند و شرکت های هواپیمایی کوچکترین رسیدگی به آنها نداشته اند.

تعطیلی مدارس در روز پنج شنبه به دلیل شرایط جوی نامناسب خبری بود که اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان اعلام کرد.

اداره کل مدیریت بحران با صدور اطلاعیه‌ای مدارس و مراکز آموزش عالی شهرهای اهواز، آبادان،خرمشهر،ماهشهر،شادگان، کارون، حمیدیه، باوی، دشت آزادگان، هویزه، هندیجان، امیدیه و رامشیر در روز پنجشنبه را تعطیل اعلام کرد.

با توجه به اخطاریه اداره کل هواشناسی استان خوزستان در خصوص ورزش بادهای قابل ملاحظه تا شدید و انتظار فعال شدن کانون های داخلی و برخاستن گرد و خاک غلیظ از اوایل روز پنجشنبه، ابتدا در مناطق جنوبی و مرکزی استان و سپس از اواسط وقت روز مذکور تأثیر آن بر مناطق شمالی و شمال شرقی استان، همچنین ورود توده وسیع گرد و خاک عراقی و کاهش دید افقی و کیفیت هوا در مناطق غربی و سپس در غالب مناطق استان از اواخر وقت روز پنجشنبه تا اوایل وقت روز جمعه و با عنایت به تصمیم ستاد مدیریت بحران استان، بدینوسیله مهد کودک‌ها، کلیه مقاطع تحصیلی (پیش دبستانی ابتدایی متوسطه) و مراکز آموزش عالی در شهرستانهای اهواز، آبادان، خرمشهر، بندر ماهشهر، شادگان، کارون، حمیدیه، باوی، دشت آزادگان، هویزه، هندیجان، امیدیه، و رامشیر در روز پنجشنبه تعطیل شد.