هورنیوز – علی عسگر ظاهری نماینده مردم مسجدسلیمان در حاشیه جلسه شورای اداری خوزستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نمایندگان مردم خوزستان در مجلس روز یکشنبه در صحن علنی پیام مردم خوزستان را به رئیس جمهور رساندند و اعتراض خود را نسبت به نامه صادر شده از سوی آقای کلانتری اعلام کردند.

وی افزود: نامه رئیس سازمان محیط زیست خلاف مصلحت خوزستان است؛ امروز قصد اعلام اعتراض به معاون اول رئیس جمهور را داشتیم ولی چون خود آقای کلانتری در جلسه شورای اداری خوزستان حضور داشت به وی هم اعتراض کردیم.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما خجالت می کشیم که هر روز اعلام می کنند امروز میزان گرد و غبار موجود در هوای شهرهای استان خوزستان چندین برابر حد مجاز است ولی مسئولان با سربلندی به خوزستان بیایند و در نهایت چنین تصمیمی برای انتقال آب بگیرند.

ظاهری با بیان اینکه جمع نمایندگان خوزستان تقاضای لغو این تصمیم گیری را دارند، خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که رئیس جمهور و آقای جهانگیری پیام رسان خوزستان باشند و نسبت به لغو این تصمیم اقدام کنند و مطمئن باشند نمایندگان خوزستان با چنین تصمیماتی که با زندگی مردم بازی می کنند اصلا موافق نبوده و هیچ رضایتی ندارند.

آبرسانی با بشکه و تانکر به مناطق خوزستان جای خجالت دارد

همچنین هدایت الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک نیز اظهار کرد: ما حتما به نامه آقای کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر وجود آّب مازاد در خوزستان و بلامانع بودن انتقال آب از این استان واکنش نشان می دهیم و روز گذشته نیز این واکنش را به رئیس جمهور داشتیم.

وی افزود: این نامه نشان داد که به صورت هدفمند و سازمان یافته به مردم خوزستان آسیب کلی می زنند؛ آب خوزستان را برای تفریحات آبی، باغداری، کشاورزی و صنعت فولاد، پتروشیمی و غیره می برند.

نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بردن صنایع فولاد و پتروشیمی به مناطق کویری و تأمین نیاز آب آنها از خوزستان تصریح کرد: با این وضعیت به مناطق خود خوزستان با بشکه و تانکر آبرسانی می کنند و این وضعیت جای خجالت دارد.

خادمی بیان کرد: تالابهای هورالعظیم، شادگان و میانگران همه خشک شده و منبعی برای وقوع پدیده ریزگردها در استان خوزستان شده اند.

وی ادامه داد: یک هزار و ۹۸۰ میلیارد تومان بودجه جاده های ایران بوده ولی تنها ۶۵ میلیارد تومان آن یعنی ۲۳ هزارم درصد کل بودجه را به خوزستان اختصاص دادند؛ حتی از سهم بودجه راه آهن نیز صفر تومان به استان خوزستان اختصاص یافته است.

نماینده مردم ایذه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وقتی مردم خوزستان بدون هیچ خواسته ای اعلام می کنند که “اگر هوا نداریم ولی هواتو داریم”، نتیجه اش این بی مهری می شود.

 “کلانتری” باید عزل شود

از سویی دیگر مجید ناصری نژاد نماینده مردم شادگان اظهار کرد: با آقای کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه شورای اداری خوزستان صبحت کردم و وی نه تنها نامه خود را انکار نکرد بلکه با صراحت تمام و اصرار گفت خوزستان مشکل آب ندارد ولی مشکل مدیریت آب دارد.

وی افزود:این حرف آقای کلانتری کاملا غلط است و همه به وضوح می بینند که مشکل جدی آب داریم و همه تالابها، نخلستانها و دشتستان‌های ما مشکل دارند و مردم گرفتار هستند.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیان این حرف از سوی معاون رئیس جمهور خطرناک است. از رئیس‌جمهور می خواهیم که سریعا به این

موضوع عکس العمل نشان بدهد و کلانتری را عزل کند و زخمی که بر دل پردرد خوزستانیها زده را مرهم بگذارد و اجازه ندهد که این قضیه ادامه پیدا کند.

ناصری نژاد ادامه داد: در استان خوزستان واقعا در زمینه آب در مضیقه هستیم و بحث انتقال آب خط قرمز خوزستان است.

وی گفت: کلانتری در نامه خود به طور کلی گفته که خوزستان آب مازاد دارد و انتقال آب از خوزستان مشکلی ندارد؛ پس این انتقال برای صنعت، کشاورزی و شرب و غیره است.

نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سالهای زیادی دولت این بحث را به صورت انحرافی مطرح کرده که آب را برای شرب منتقل می کند ولی مگر استانهای کویری چقدر مشکل آب دارند؟ آنها در بخش شرب، کشاورزی و صنعت بیشتر از ما آب دارند.

ناصری نژاد خاطرنشان کرد: فضای سبز استانهای دیگر چندین برابر خوزستان و حتی بیشتر از تهران است و با این وضعیت اعلام می کنند مشکل آب شرب دارند ولی ما اصلا چنین چیزی را قبول نداریم چون بهانه است.

خواسته به حق ما استخدام جوانان در صنایع استان است

آیت ا… سید محمدعلی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در استان نیز در جلسه شورای اداری خوزستان با حضور معاون اول رییس جمهوری در اهواز افزود: به طور نمونه شرکت توسعه نیشکر زمین های کشاورزی را از مردم گرفته و قول استخدام آنها را داد اما به آن عمل نکرد.

وی با بیان اینکه افراد دیگری از سایر استان ها به استخدام این شرکت درآمدند گفت: هم اکنون حدود ۴۰۰ هزار نفر حاشیه نشین در اهواز وجود دارد که بیشتر آنها کشاورزانی بودند که زمین های خود را به شرکت توسعه نیشکر فروختند.

وی با انتقاد از آمار بالای بیکاری در خوزستان اظهار کرد: در شهرهای نفتخیز خوزستان نیز اولویت استخدام با نیروهای غیر بومی بوده که سبب بیکاری جوانان خوزستان شده است.

نماینده ولی فقیه در خوزستان یادآور شد: افرادی مانند فرقه وهابیت و رژیم عربستان در آن سوی مرزها از بیکاری جوانان خوزستانی سوء استفاده می کنند.

وی گفت: آمریکا و رژیم صهیونیستی در صدد است از طریق وهابیت ضربه بزند و امکانات آنها وسیع است و این هوشیاری مسئولان را می طلبد.

وی در ادامه اظهارکرد: استخدامی نفت را به گونه ای برنامه ریزی کردند که یک نفر از خوزستان استخدام نشوند.

وی درخصوص مساله آب خوزستان هم گفت: لازم است در این زمینه نشستی با حضور نمایندگان دولت، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان خوزستان برگزار شود.

آیت ا… موسوی جزایری گفت: اعتراضات نمایندگان و ائمه جمعه براساس اطلاعات دقیقی است که متخصصان دولتی به صورت محرمانه گزارش می دهند.

معاون اول رئیس جمهوری بعدازظهر دوشنبه برای سفری ۲ روزه و به منظور بهره برداری از چند طرح مهم اقتصادی در راس هیاتی وارد خوزستان شد.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت،معدن و تجارت، مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور ، عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست و محمد سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان ، معاون اول رییس جمهوری را دراین سفر همراهی می کنند.

محدودیتهای منابع دولت جدی است

لازم به توضیح است اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه شورای اداری خوزستان که دوشنبه شب در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: خوشبختانه توطئه هایی که علیه ایران در منطقه طراحی شده بود، به فضل الهی ناکام ماندند و هیچکدام به موفقیت نرسید و به عکس آن جمهوری اسلامی در تمام نقاط کشور دارای امنیت و ثباتی است که شاید حتی کشورهای دوردست منطقه نیز اینچنین ثباتی نداشته باشند.

وی افزود: داعش ایجاد شد تا آرامش و امنیت ایران را بر هم بزند و ایران را ناامن کند اما نه تنها پای آنها به ایران کشیده نشد، به جز آنکه در موارد کوچکی که صدایی در کردند و رفتند و اکنون نیز شاهد پایان داعش به کمک دولت های منطقه از جمله عراق و سوریه هستیم.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه کاری که اخیرا آقای ترامپ رییس جمهور آمریکا انجام داد یک کار عجیب و غریب است، گفت: اینکه با احساسات، افکار، دین و اعتقادات مردم مسلمان جهان بازی و احساسات جامعه جهانی را تحریک کنید کاری احمقانه است.

جهانگیری ادامه داد: اینکه ترامپ قبله اول مسلمانان را به عنوان پایتخت اسراییل اعلام کرد با علم به اینکه این کار انجام شدنی نیست، کاری نمایشی است و باعث شده تا دنیای اسلام به حرکت در بیاید و عاقبت چنین کاری شکست است.

وی با بیان اینکه باید قدر موقعیت جمهوری اسلامی را بدانیم، گفت: برخی مسئولان گاهی فراموش می کنند که در نظام جمهوری اسلامی و در کشوری مانند ایران مشغول هستند. ما مسئولیت پذیرفته ایم که متناسب با این نظام فعالیت کنیم و انسجام و وحدت خود را حفظ کنیم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه محدودیت های منابع دولت جدی است، تصریح کرد: مجموعه ای از مسایل در کشور پیش روی ما است، به خصوص در بعد
اقتصادی که باید کارهای مهمی انجام شود.

جهانگیری بیان کرد: باید به دنبال راهکار بگردیم تا با مدیریت منابعی که داریم بتوانیم مشکلات پیش روی کشور را که به منابع زیادی نیاز دارند، مرتفع کنیم. حتما مردم کشور از گرانی اذیت می شوند و به دلیل کم شدن قدرت خرید، رفاه آنها آسیب دیده است. همچنین وضع بیکاری یکی از مشکلاتی است که مقدار زیادی از جمعیت کشور را آزار می دهد و این مساله مختص یک استان نیست.

وی با اشاره به اینکه مشکلات به نسبت در استانها وجود دارد، گفت: ایران یک ملت یکپارچه است و جزیره ای نیست و باید برای کل کشور ایران فکر کرد تا مشکلات حل شود و در توان جمهوری اسلامی می بینیم که می تواند از مشکلات عبور کند.

معاون اول رییس جمهور عنوان کرد: ایران در کشورهای خارجی کارخانه و سد می سازد. توانمندی های مناسبی را در بحث های علمی و مدیریتی داریم. این ظرفیت ها در مقابل مشکلات بسیار بالا است و باید از آنها استفاده کرد.

جهانگیری با بیان اینکه به جهت مدیریتی در برخی از مسایل مشکل داریم، گفت: مدیریتهای کشور باید مدیریتهایی خلاق و توانمند باشند و مدیران باید مدیرانی شجاع، با انگیزه و پای کار باشند و از توان و جسم خود مایه بگذارند تا کشور به خوبی اداره شود.

وی اظهار کرد: یکسری مدیر بی انگیزه آویزان کشور شده اند، به شکلی که نه خودشان انگیزه کار کردن دارند و نه کسی شجاعت دارد تا آنها را از کار برکنار کند.

معاون اول رییس جمهور گفت: در سال ۹۶ و ۹۷ موضوع فعال کردن واحدهای صنعتی کوچک و متوسط جزو اولویتهای دولت است که منابع مورد نیاز برای آنها دیده شده است و سیستم بانکی نیز تجهیز شده است.

جهانگیری بیان کرد: اعتبار بزر‌گی برای ایجاد اشتغال در اختیار استان خوزستان قرار گرفته است تا با ایجاد اشتغال، دغدغه‌های موجود در این زمینه برطرف شوند.

وی گفت: برای بنده بسیار خوشحال کننده بود که امروز در عکس‌های موجود از اراضی اطراف شلمچه مشاهده کردم جهاد کشاورزی از سال گذشته در زمینهایی که پیش از این به دلیل جنگ مملو از مین و خمپاره بود، اقدام به مین زدایی، تسطیح اراضی و زهکشی کرده و چند هزار هکتار زمین برای کشاورزی کشور آماده نموده است.

معاون اول رییس جمهور گفت: چرا کارهای بزرگ را کوچک نشان می‌دهیم؟ حدود ۳۰ هزار هکتار از طرح ۵۵۰‌ هزار هکتاری در شلمچه، خرمشهر و آبادان آماده شده است. همچنین فاز نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری رو به پایان است و درباره دغدغه‌هایی که در خصوص تخصیص آب برای فاز دوم این طرح مطرح می‌شود، مگر می‌توان گفت طرحی که مورد نظر مقام‌معظم رهبری است و دولت پای آن ایستاده است، تکمیل نخواهد نشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه در بودجه سال آینده مشارکت بخش خصوصی جدی‌تر مورد توجه قرار گرفته است، اظهار کرد: واگذاری طرح های عمرانی به بخش خصوصی در بودجه سال آینده به صورت جدی دیده شده چون می خواهیم به مشارکت کنندگان این بخش انگیزه بیشتری بدهیم. برای اینکار حدود یک هزار میلیارد تومان بودجه‌ از محل صندوق توسعه ملی و نظام بانکی اختصاص داده ‌شده که حجم بزرگی از منابع است.

وی ادامه داد: منابع خارجی به صورت طبیعی ابتدا وارد بخش نفت و گاز می‌شود و پس از آن وارد طرح‌هایی مانند فولاد و پتروشیمی‌‌ می‌شود. استان خوزستان پایگاه مناسبی برای جذب منابع خارجی است. بحث اشتغال به عنوان موضوعی جدی در دولت دنبال می شود و از مدیران استانی می خواهیم در کارگروه اشتغال به این موضوع توجه کرده و هر کس در ازای مسئولیت خود پاسخگو باشد.

معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه تصمیم گرفته شد که مشکل رودخانه کارون حل شود، گفت: بخشی از علت آلودگی کارون به خاطر ورود فاضلاب به آن است. از سازمان حفاظت محیط زیست کشور، حفاظت محیط زیست خوزستان و استاندار خوزستان میخواهم این مصوبات را به جد پیگیری کرده و به اجرا در آورند.

جهانگیری ادامه داد: باید با کارخانه‌ای که به تذکرات گوش نداده و باز هم فاضلاب خود را در رودخانه رها می‌کند برخورد جدی کرد. یک بار برای همیشه در سال ۹۲ موضع دولت در ارتباط با آب خوزستان از سوی رئیس جمهور اعلام شد و همه می دانند که خوزستان مهمترین، اصلی ترین و استراتژیک ترین استان کشور است.

وی افزود: در اتخاذ هرگونه تصمیمی برای خوزستان، اولویت اول لحاظ کردن مسائل این استان است. مراجع تصمیم گیرنده حتما باید مسائل خوزستان را لحاظ کنند و مردم استان نباید دغدغه‌ای داشته باشند. باید تمام مسائل را در فضای دوستانه حل کرد زیرا منطق و گفتگو راه حل مسائل است.

معاون اول رییس جمهور گفت: استاندار خوزستان با توجه به جوان بودن، پیگیر و با انگیزه بودن قرص و محکم در سمت خود باقی خواهند ماند و در این موضوع تردیدی نیست. همچنین باید به مدیریت زنان در خوزستان توجه شود و از حضور بانوان در این جلسه (شورای اداری خوزستان) مشخص است که سهم بانوان در مدیریت خوزستان کم است.

جهانگیری خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی باید احساس حضور داشته باشند، به ویژه جریان‌های مدافع دولت باید در مدیریت نقش داشته باشند. امیدواریم این وحدت، انسجام و همدلی پیش رفته و به همه این اطمینان را می دهم که مسائل خوزستان در اولویت مسئولان ملی است و دغدغه های آنها را رفع خواهیم کرد.