به گزارش هورنیوز، این روزها بیشتر از هرزمان دیگر بلوک های سیمانی شهرداری جلوی مغازه های شهر اهواز دیده می شود تا تهدیدی باشد نسبت به پرداخت عوارض.

در شرایطی که رکود اقتصادی کسب و کار تا کوچک‌ترین واحد‌های صنفی در کشور را در برگرفته است، برخی رفتارها و اقدامات سلبی سازمان‌هایی چون شهرداری با هدف وصول مطالبات، این شرایط را برای صاحبان کسب و کار‌ها و فعالان اقتصادی تحمل‌ناپذیرتر ساخته است.

نکته قابل تأمل آنست که این اقدام گسترده شهرداری بیش از آنکه به یک تسویه حساب با مغازه داران شباهت داشته باشد نوعی دهن کجی به حقوق شهروندان تلقی می شود. چراکه باعث بروز مشکلات بسیار از جمله سدمعبر شده است.

طبق قانون نیز اشغال و مسدود کردن معابر به هرصورت و آنچه به‌ عنوان سد معبر مطرح می‌شود، عملی مجرمانه بوده و مرتکب این عمل مستجب مجازات است چرا که معابر عمومی متعلق به عموم شهروندان است و کسی حق ندارد تحت هر شرایط و نامی معابر را مسدود کند.

همچنین ما عقیده داریم پرداخت عوارض منجربه انجام طرح های عمرانی در شهر می شود و هرکس با پرداخت عوارض در حقیقت به خود خدمت می نماید.

باتوجه به مشاهده نیوجرسی ها در جای جای شهر اهواز، یکی از مغازه داران در همین خصوص به خبرنگار ما گفت: به عنوان یک کاسب سال هاست که به شهرداری عوارض پرداخت می کنیم اما در قبال آن چه خدماتی دریافت کرده ایم؟ بیشتر درآمدهای شهرداری که از مغازه دارانی امثال ما جمع آوری می شود در مناطق حاشیه شهر هزینه می شود و…

وی افزود: چرا با اینکه سالها مردم اهواز با پرداخت عوارض در ارائه خدمات و توسعه شهر به شهرداری کمک کرده اند، و باتوجه به اینکه وضعیت اقتصادی مناسبی بر بازار حاکم نیست در صورت عدم پرداخت چند ماه عوارض اقدام به گذاشتن مانع (نیوجرسی) می کنند؟

به گزارش هورنیوز، اینها سوالاتی است که می بایست شورای شهر و شهردار اهواز پاسخگو باشند. هرچند که شهردار اهواز در اظهار نظری دو لبه در جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: ابلاغ می‌کنم که نصب نیوجرسی برای وصول مطالبات شهرداری ممنوع شود، البته جمع‌شدن دائمی این نیوجرسی‌ها به همکاری‌های بعدی هم بستگی دارد یعنی اگر همکاری شد ما همچنان خدمت‌گذاریم ولی اگر همکاری نشود ما هم قانون و هم ابزار قانونی را داریم. این در حالی است که جانعلی خورشیدی عضو شورای اسلامی شهر اهواز و رئیس کمیسیون خدمات شهری در دوره چهارم به خبرنگار ما در مصاحبه ای گفته بود: بنده با صراحت اعلام میکنم نصب نیوجرسی کاری کاملا اشتباه است. از کارشناسان شهرداری هم سوال کردم و آنها نیز اعلام کردند که این عمل شهرداری محل قانونی ندارد اما این سهل الوصول ترین کار است!

در پایان باید گفت: مکانهایی مثل مرکز شهر که می بایست زیباترین مکان شهر هم باشد روزهای گذشته با نیوجرسی های غول پیکر تزیین شده بود و این مهم در عملکرد نه چندان قابل قبول ماههای گذشته شهردار و شورای پنجم بیشتر چشنوازی کرده است.