افزایش قیمت بنزین در یک ماه اخیر که برای نخستین بار توسط سخنگوی هیات دولت مطرح شد، با واکنش های زیادی از سوی نمایندگان مجلس و مردم روبه رو شد. تحلیل های اقتصاددانان نشان می داد دولت همزمان با افزایش هزینه خروج از کشور، افزایش جریمه های رانندگی در سال آینده و در نهایت افزایش قیمت بنزین و کاهش تعداد یارانه بگیران نه تنها بودجه سال ۹۷ خود را روی جیب مردم بسته، بلکه باعث ورشکستگی صنعت گردشگری می شود.

به گزارش هورنیوز: به رغم آنکه بعد از صحبت های نوبخت، دولت اعلام کرد که تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین ندارد تا شاید مردم راحت تر بتوانند افزایش هزینه خروج از کشور را بپذیرند، اما دو هفته زمان کافی بود تا دولت دومین طرح خود را برای افزایش درآمد خود مطرح کند.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که افزایش قیمت بنزین در افزایش سایر هزینه ها در تمام بخش های زندگی شهری و حتی روستایی تاثیرگذار است اما به رغم تمام تاثیراتی که این اقدام می تواند در زندگی مردم داشته باشد، پایگاه اطلاع رسانی دولت به طور رسمی اعلام کرد بر اساس پیشنهاد دولت و در صورت تصویب مجلس قیمت بنزین در سال ۹۷ به ۱۵۰۰ تومان می‌رسد و یارانه به ۴۲ میلیون نفر از مردم تعلق خواهد گرفت.

پایگاه اطلاع رسانی دولت طی خبری که دقایقی قبل منتشر کرد، رسما اعلام کرد در لایحه بودجه ۹۷ راهکار تامین منابع برای اشتغالزایی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل عنوان شده است و مهمترین دلیل آن رسیدن قیمت بنزین و گازوئیل به قیمت فوب خلیج فارس است.

در حال حاضر شکاف زیادی بین قیمت سوخت در کشورمان با کشورهای اطراف وجود دارد. به عنوان نمونه در حالی که قیمت گازوئیل در کشورمان ۳۰۰ تومان است این قیمت در بسیاری از کشورهای اطراف ۶۰۰۰ تومان است واین مساله زمینه را برای افزایش قاچاق و مشکلات این چنینی فراهم کرده است.

در واقع به دولت این اجازه داده شده تا از محل افزایش قیمت سوخت درآمدزایی کند. بر اساس بودجه ۹۷ قیمت بنزین لیتری ۱۵۰۰ و گازوئیل ۴۰۰ تومان می شود و البته دولت در اجرای آن مختار است و هنوز زمان آن مشخص نیست. این لایحه در صورت موافقت مجلس ۱۷ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت دارد و برنامه ریزی شده تا این منابع صرف اشتغال شود.

در این گزارش آمده است این مساله نگرانی هایی بابت اثرت روانی گرانی بنزین به وجود آورده است و این در حالی است که به گفته کارشناسان میزان تورم ناشی از این گرانی حدود یک درصد است.

این در حالی است که در پایگاه اطلاع رسانی دولت خبر دیگری مبنی بر «استفاده از منابع حاصل از حذف یارانه ثروتمندان برای رفع فقر مطلق و بهداشت» آمده است برآوردها نشان می دهد منبع حاصل از حذف غیرنیازمندان از یارانه در سال آینده ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است و حدود ۳۴ میلیون نفر از دریافت یارانه حذف و مابقی که حدود ۴۲ میلیون نفر هستند باقی می مانند.

بر این اساس پیش بینی می شود که با اجرای این طرح و کاهس یارانه چهار دهک ۷،۸،۹ و ۱۰ که حدود ۳۴ میلیون نفر می شوند، از مدار دریافت یارانه نقدی حذف می شوند.