هورنیوزحمید قنبری اظهار کرد: در حال حاضر ۱۶ هزار دانش‌آموز شامل ۱۴ هزار دانش‌آموز و دو هزار نوآموز پیش‌دبستانی در ۱۴ منطقه عشایری در استان مشغول به تحصیل هستند. ۶۵۰ مدرسه عشایری در استان وجود دارد و از این تعداد، حدود ۳۵۰ مدرسه ساختمانی، حدود ۸۸ مدرسه کانکسی و حدود ۱۳۰ مدرسه چادری هستند. باقی‌مانده مدارس نیز فضاهای استیجاری دارند.

وی افزود: آموزش و پرورش عشایر خوزستان با حدود ۴۰۰ نفر کمبود نیروی انسانی مواجه بود، اما با تلاش‌هایی که انجام شد، توانستیم حدود ۲۵۰ نفر را به عنوان نیروی حق‌التدریس در آموزش و پرورش جذب کرده و با این کار تا حدی کمبود نیروی انسانی را در آموزش و پرورش عشایر برطرف کنیم.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان ادامه داد: البته هنوز با کمبود ۱۵۰ نفر نیروی انسانی مواجه هستیم که این مقدار را نیز توسط شاغلین به نوعی جبران کرده‌ایم. با استخدام این افراد، در مجموع در حال حاضر حدود یک هزار و ۳۰۰ نیروی انسانی در آموزش و پرورش عشایر مشغول به فعالیت هستند.

قنبری گفت: با وجود اقداماتی که انجام شده است همچنان با مشکلاتی مواجه هستیم. یکی از این مشکلات، مساله تامین اعتبار لازم برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان عشایری است. با توجه به اینکه خانواده‌های این دانش‌آموزان اغلب توان مالی پرداخت یا مشارکت در هزینه ایاب و ذهاب را ندارند، باید به این مساله توجه ویژه‌ای داشته باشیم.

وی ادامه داد: حدود دو هزار نفر از دانش‌آموزان متوسطه اول و دوم ما، در مناطق عشایری باید با وسیله نقلیه، خود را به مراکز آموزشی برسانند. منابع دولتی نمی‌تواند به تنهایی پاسخگوی این نیاز باشد.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان با اشاره به فعالیت ۱۵ مرکز شبانه‌روزی عشایری در استان، افزود: تامین اعتبار مراکز شبانه‌روزی برای تامین امکانات رفاهی و غذایی دانش‌آموزان از دیگر نیازهای مهم ما است. امکان مشارکت خانواده‌ها برای تقبل بخشی از اعتبارات وجود ندارد و این مساله ما را با مشکلاتی مواجه کرده است.

قنبری تاکید کرد: عدم پرداخت سرانه دانش‌آموزان، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های آموزش و پرورش عشایر است. در صورت پرداخت سرانه دانش‌آموزان می‌توانیم بخشی از نیازهای مدرسه را برای دانش‌آموزان تامین کنیم. این سرانه آموزشی باید توسط وزارت آموزش و پرورش پرداخت شود اما یک سال است که مبلغی به عنوان سرانه به ما پرداخت نشده است. بر اساس قانون، سرانه دانش‌آموز عشایری باید سه برابر یک دانش‌آموز عادی باشد.

وی ادامه داد: دانش‌آموزان عشایری از همه امکانات غیردولتی محروم هستند. باید تلاش کنیم منابع و امکانات مورد نیاز را برای آن‌ها فراهم کنیم. تاکنون بسیاری از همکاران و مدیران ما، هزینه‌های لازم را از هزینه‌های شخصی خود پرداخت کرده‌اند. آموزش و پرورش خوزستان تاکنون حمایت‌ها و کمک‌های مناسبی داشته است و اگر حمایت آموزش و پرورش استان نبود در حوزه آموزش و پرورش عشایر با مشکلات بیشتری مواجه بودیم.

مدیر آموزش و پرورش عشایر خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه دانش‌آموزان عشایری اغلب به مناطق ییلاقی می‌روند و برای سنجش سلامت دیگر دسترسی چندانی به آن‌ها نداریم، به همین دلیل سنجش سلامت این افراد با مشکلاتی مواجه می‌شود. امسال برای اولین بار در کشور، سنجش سلامت نوآموزان عشایری پیش از نوروز آغاز شده است.

قنبری گفت: در شهریورماه که سنجش سلامت دانش‌آموزان ورودی پایه اول انجام می‌شود، اغلب دانش‌آموزان در اختیار ما نیستند و اکنون سه پایگاه سنجش سلامت، زودتر از موعد فعال شده‌اند. با این کار توانستیم حدود دو هزار نوآموز یعنی تقریبا ۱۰۰ درصد نوآموزان عشایری را جذب کنیم. برای سنجش این نوآموزان نیز حدود ۲۵۰ مربی حق‌التدریس به کار گرفته شده‌اند.

وی ادامه داد: این دانش‌آموزان از ابعاد مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرند تا نوآموزان دارای اختلالات یادگیری یا نوآموزان با نیازهای ویژه و … به مراکز درمانی مربوطه اعزام شوند.

ایسنا