هورنیوز – جلسه ساماندهی عرضه، توزیع و مصرف مکمل و پودرهای نیروزا با حضور سجاد بهمئی بازرس هیئت پزشکی ورزش و‌جوانان خوزستان، حسین برزگر معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، نمایندگان معاونت‌های غذا و دارو، درمان، بهداشت و اداره ورزش و جوانان استان در معاونت غذا و داروی اهواز برگزار شد.

در این جلسه حسین برزگر معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با تاکید  بر اهمیت نقش آموزش همگانی اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد آموزش همگانی ورزشکاران در زمینه مکمل‌های ورزشی توسط کارشناسان معاونت‌های غذا و دارو، درمان، هیئت پزشکی سازمان ورزش و جوانان با تشکیل تیم‌های مشترک انجام شود.

وی با بیان اینکه همچنین مقرر شد گشت‌های مشترک با همراهی دستگاه‌های مسئول در این زمینه فعالیت گسترده‌ای صورت گیرد، ادامه داد: تنها داروخانه‌ها محل عرضه مکمل‌ها هستند و هیچ جای دیگر به جز داروخانه ها اجازه عرضه و توزیع مکمل‌ها را ندارد.

معاون غذا و داروی اهواز همچنین بر رویکردهای ارتقاء سطح آگاهی عمومی و نظارت و ارزیابی مکمل‌ها در تمامی سطوح با مشارکت تمامی ذینفعان به عنوان‌یکی از فرآورده‌های سلامت که سلامت جوانان و نوجوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد تاکید کرد.

استفاده غیرمجاز از مکمل‌ها مهمترین تهدید در حوزه ورزش

سجاد بهمئی بازرس هیئت پزشکی ورزش و‌جوانان خوزستان نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه یکی از مهمترین آسیب‌ها و تهدیدات مهم در حوزه ورزش استفاده غیرمجاز از مکمل‌ها است، لذا برای جلوگیری از به خطر افتادن سلامت مردم به ویژه جوانان باید حتما اقدامات شایسته‌ای در این زمینه برای رفع این آسیب‌ها و تهدیدات انجام شود.

وی ساماندهی مراکز فروش مکمل‌های مجاز و جمع آوری مراکز فروش غیرمجاز در سطح استان را از مهمترین اقداماتی عنوان کرد که می توان در این زمینه انجام داد و تاکید کرد: با توجه به بازرسی‌هایی که توسط هیئت پزشکی ورزش استان انجام شده است دلیل بسیاری از این ناهنجاری‌ها عدم آگاهی افراد به ویژه جوانان تشخیص داده شده است که با یکسری آموزش‌ها و کلاس‌های آموزشی می‌توان جلوی عرضه این موارد را گرفت.

اطلاع رسانی به باشگاه‌ها، ورزشکاران و مردم

موسی ظهیری نژاد دبیر کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق فراورده‌های سلامت محور استان خوزستان نیز در این جلسه تصریح کرد: اطلاع رسانی به باشگاه‌ها، ورزشکاران و مردم با اولویت معرفی برچسب اصالت و سلامت و عوارض ناشی از مصرف مکمل‌های غیرمجاز از مهمترین موارد  ساماندهی عرضه، توزیع و مصرف مکمل و پودرهای نیروزا در سطح استان است.

وی در ادامه  انجام بازدیدهای مشترک با حضور نمایندگان درگیر در مبارزه با قاچاق و پیگیری تعطیلی مراکز غیرمجاز مکمل  و پوردهای نیروزا از طریق کمیته تخصصی مبارزه با قاچاق استان را از مهمترین موضوعات این جلسه بیان کرد.

حسین هادوی مدیر نظارت بر دارو و فراورده‌های بیولوژیک معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در ادامه جلسه عنوان کرد: یکی از چالش‌های موجود، نظارت بر زنجیره سالم تامین مکمل‌های ورزشی از تولید تا توزیع و مصرف است.

وی افزود: در همین راستا برای ساماندهی مکمل‌های ورزشی اقداماتی همچون  توزیع بروشورهای آموزشی در سطح باشگاه‌های ورزشی، ایجاد گشت‌های نظارتی مشترک از باشگاه‌های ورزشی، تقویت فروش مکمل‌های ورزشی در داروخانه‌های منتخب، تداوم تشکیل کمیته مشترک معاونت‌های اجرایی دانشگاه و فدراسیون پزشکی جهت نحوه صحیح مصرف مکمل در باشگاه‌ها در دستور کار کارگروه قرار گیرد.

تاثیرپذیری مکمل‌های ورزشی بر سلامت جوانان

زینب ظاهری رئیس اداره فرآورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل‌های معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گزارشی از وظایف سازمانی معاونت غذا و داروی اهوز، نتایج و پیامدهای حاصل از انجام این وظایف، چالش‌های پیشروی انجام وظایف سازمانی و انتظارات از سایر ادارات و سازمان ها مرتبط را در این جلسه مطرح کرد.

وی گزارشی از برنامه اختصاصی معاونت غذا و داروی اهواز با عنوان “ساماندهی وضعیت عرضه مکمل های ورزشی، رژیمی، تغذیه‌ای و خدمات مشاوره‌ای در داروخانههای منتخب شهرستان اهواز” در سال جاری نیز ارائه داد.

همچنین در این جلسه ناصر ضیغمی معاون فنی معاونت بهداشتی نیز بر تاثیرپذیری مکمل‌های ورزشی، رژیمی و غذایی بر سلامت نوجوانان و جوانان تاکید کرد.