هورنیوز – رضا علیجانی مدیر خانه مطبوعات خوزستان در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه استان در خصوص پیرامون فرآیند عضویت در این خانه گفت: در فرآیند عضویت بخشی از کار در اختیار خانه است و بخش دیگر توسط ارشاد صورت می گیرد. پارسال بیش از ۹۰ درصد تقاضاهای عضویت بررسی و تایید شد.

وی بیان داشت: استانداری خوزستان در ادوار مختلف در بسیاری از موارد جدیتی در برطرف کردن مسایل صنفی رسانه نداشته و وعده هایی داده می شود ولی در زیر مجموعه که قرار می گیرد جامه عمل پوشانده نمی شود.

علیجانی گفت: در بحث ساماندهی خبرنگاران همه اختیارات دست ما نیست و بخش مهم کار به ارشاد برمی گردد ما می توانیم در صورت مشاهده تخلف از طریق کمیته انضباطی تذکر بدهیم اما برخورد با ارشاد است.

مدیر خانه مطبوعات خوزستان پیرامون احداث مسکن و تشکیل تعاونی نیز افزود: پیگیری این طرح با مسکن و شهرسازی تا حدودی صورت گرفت اما تعاونی مسکنی که در حدود ۱۰ سال پیش تشکیل شده هنوز منحل نشده و یک سری مشکلات حقوقی دارد به همین دلیل ثبت یک تعاونی مسکن جدید برای اهالی رسانه با مشکل روبه رو شده که نیاز به پیگیری جدی دارد.

وی درباره بیمه تکمیلی خبرنگاران نیز بیان کرد: با چند شرکت بیمه برای بیمه تکمیلی وارد مذاکره شدیم اما حدی را مشخص کردند که حداقل ۱۰۰ نفر باید بیمه شوند یا خانه باید در ابتدا هزینه بیمه یک سال را یکجا پرداخت کند، که پرداخت این مبلغ برای خانه میسر نیست بنابراین یا باید یک منبع مالی برای این موضوع تعریف شود یا رسانه ها از حقوق پرسنلی خود حق بیمه را پرداخت کنند.

وی در مورد سخنرانی نماینده جامعه رسانه در شورای اداری خوزستان نیز گفت: در ابتدا این برنامه منظم در حال اجرا بود ولی به تدریج افول کرد و دعوتها به صورت دقیقه نودی بود تا اینکه با تغییرمدیر روابط عمومی استانداری تعطیل شد که باید با روابط عمومی استانداری در این خصوص مجدد رایزنی شود.

علیجانی ادامه داد: برخی کارها صورت می گیرد ولی دوستان به جای اینکه مشارکت کنند با برخی برخوردها ما را دلسرد می کنند؛ نقد اشکال ندارد ،اما گویا خصلت ما رسانه ای ها این است که اشکالات را مطرح، ولی راهکار ارایه نمی دهیم و برای حل آن نیز مشارکت نمی کنیم.

احداث شهرک رسانه و پیگیری موضوع مسکن، تشکیل کارگروه حقوقی رسانه ، رفع مشکلات بیمه پایه و تکمیلی اهالی رسانه ، ساماندهی خبرنگاران و صدور کارت شناسایی برای تشخیص خبرنگاران فعال، ارتباط موثر و مداوم اعضای هیات مدیره خانه مطبوعات با خبرنگاران و ارتقا و تثبیت جایگاه خانه مطبوعات خوزستان توسط رسانه های استان به عنوان تنها نهاد صنفی موجود از اهم مطالبی بود که از سوی حاضران در این نشست مطرح شد.