هورنیوز – از آنجا که خرداد ماه امسال با ماه رمضان مصادف شده است و از سوی دیگر نیز مسابقات جام جهانی فوتبال نیز در خرداد ماه آغاز می شوند بر همین اساس دانش آموزان دوست دارند امتحانات طوری برگزار شود که هم بتوانند به فرضیه الهی روزه داری بپردازند و خللی به امتحانات آنها وارد نشود.

برخی دانش آموزان نیز علاقه دارند مسابقات جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۸ که به میزبانی کشور روسیه برگزار می شوند را تماشا کنند از این رو دوست دارند تاریخ امتحانات جا به جا شود.

این موضوعات سبب شد سوالاتی به ذهن مردم و والدین دانش آموزان خطور کند که آیا زمان برنامه امتحانات نهایی خرداد تغییری خواهد کرد یا خیر؟

تغییر کارشناسانه زمان برگزاری امتحانات نهایی

بر همین اساس عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برگزاری امتحانات نهایی همزمان با ماه رمضان و جام جهانی باعث افت دانش‌آموزان می‌شود، خواستار تغییر کارشناسانه زمان آن شد.

قاسم احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درباره زمان برگزاری امتحانات دانش آموزان در ماه مبارک رمضان، گفت: امسال نه تنها ماه مبارک رمضان را همسو با برگزاری امتحانات در پیش داریم بلکه مسابقات جام جهانی را نیز باید به این مقوله اضافه کنیم؛ بنابراین جا دارد در راستای برگزاری امتحانات دانش آموزان در زمان مناسب اقدامات اساسی تدارک دیده شود.

نماینده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برگزاری امتحانات دانش آموزی در ماه مبارک رمضان به طور حتم به افرادی که پایبند به اعتقادات مذهبی در این ماه مبارک هستند و قصد انجام اعمال این ماه مبارک را دارند، ضرر می‌زند.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه جام جهانی و ماه مبارک رمضان را در پیش داریم، اگر فکری برای برگزاری مناسب امتحانات نهایی مدارس نداشته باشیم، این مهم به دانش آموزان ضربه وارد می‌کند.

احمدی لاشکی افزود: اگرچه تغییر زمان امتحانات نهایی دانش آموزان کار ساده‌ای نیست؛ اما باید در این راستا تمام جوانب کار بررسی شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه برگزاری امتحانات در  ماه مبارک رمضان  کاهش کیفیت آموزشی را به دنبال دارد، یادآورشد: تغییر امتحانات نهایی دانش آموزان نیازمند بررسی کارشناسی محور است.

تاریخ برگزاری امتحانات خرداد ماه دانش‌آموزان تغییر نمی‌کند

از سوی دیگر رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش آب پاکی را روی دست عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ریخت و با اشاره به تقارن ماه رمضان با برگزاری امتحانات نهایی گفت: باید طبق قانون امتحانات را برگزار کنیم و اجازه جا به جایی زمانی امتحانات نهایی را نداریم.

عبدالرسول عمادی در گفت‌ و گو با ایسنا، در پاسخ به اینکه آیا به علت تقارن ماه رمضان با زمان برگزاری امتحانات خردادماه، امکان جابه جایی زمان امتحانات نهایی وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: باید طبق قانون امتحانات را برگزار کنیم و اجازه جابه جایی زمانی امتحانات نهایی را نداریم.

وی افزود: راه حل جایگزینی برای این امر وجود ندارد و نمی‌توانیم امتحانات را یک ماه زودتر و در اردیبهشت برگزار کنیم زیرا تدریس کتب درسی تا آن زمان به اتمام نمی رسد.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در گذشته نیز چنین اتفاقی رخ داده و شاهد برگزاری امتحانات نهایی در ایام روزه‌داری بوده‌ایم عنوان کرد: امتحانات نهایی سال تحصیلی جاری از اول خرداد ماه شروع و تا بیست و هفتم ادامه خواهد داشت.

جام جهانی تاثیر منفی زیادی بر نتایج امتحانات ندارد

مهدی رفیعی معاون پرورشی فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان درباره تقارن امتحانات نهایی دانش آموزان با مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان اظهار داشت: مسابقات فوتبال جزو علاقه مندی های دانش آموزان و نوجوانان است و نمی تواند تاثیر منفی زیادی بر روی نتایج امتحانات بگذارد.

وی با بیان اینکه مدرسه یک فرهنگ است، خاطرنشان کرد: اولیا و دانش آموزان این موضوع را به خوبی درک می کنند و بر این اساس برنامه ریزی خود را انجام می دهند بنابراین از این بابت نگرانی وجود ندارد.

معاون پرورشی فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان در ادامه با اشاره به این مطلب که خوشبختانه بین خانواده ها و آموزش و پرورش هماهنگی های لازم وجود دارد و این موضوع در جلسات انجمن اولیا نیز مطرح شده است.

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش یک نهاد و سازمان رسمی است و برنامه های خود را از مدت ها پیش سازماندهی کرده و نمی توان به خاطر یک پدیده ای مانند جام جهانی فوتبال آن را تغییر داد.

معاون پرورشی فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان یادآور شد: معلمان بر اساس برنامه ریزی ها برنامه درسی خود را انجام می دهند تا در زمان مورد نظر دروس به پایان برسد، همچنین مشاوران نیز در مدارس حضور دارند تا به دانش آموزان مشاوره های لازم را در زمینه های مختل ارائه دهند.

دانش آموزان وعده سحری را جدی بگیرند

وی همچنین به تقارن ماه مبارک رمضان با امتحانات نهایی دانش آموزان نیز گریزی زد و برای بهره مندی بهتر از این ماه و خلل وارد نشدن در برنامه درسی آنها توصیه هایی را در این زمینه ارائه داد.

رفیعی با تاکید بر این نکته که ماه رمضان و روزه داری پدیده ای نیست که بر نتایج امتحانات اثر منفی بگذارد، تصریح کرد: دانش آموزان می توانند با تغییراتی در برنامه درسی خود هم از فیوضات این ماه بهره ببرند و هم آمادگی لازم را برای امتحان کسب کنند.

وی با اشاره به این مطلب که دانش آموزان وعده سحری را جدی بگیرند، عنوان کرد: با صرف کردن یک سحری مقوی انرژی و قند مورد نیاز بدن را دریافت کنند تا بتوانند به برنامه درسی خود برسند.

معاون پرورشی فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان بهترین زمان برای درس خواندن دانش آموزان در ماه مبارک رمضان را بعد از سحری و ابتدای روز بیان کرد.

در ادامه گفت و گو با مسئولان آموزش و پرورش به سراغ سید محمدجواد رضوی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خوزستان رفتیم تا نظرش را درباره تقارن امتحانات نهایی دانش آموزان با ماه مبارک رمضان و همچنین مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه را جویا شویم.

برگزاری امتحانات نهایی زمان خاصی دارد

سید محمدجواد رضوی مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خوزستان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری اظهار داشت: امتحانات نهایی زمان خاصی دارد و این طور نیست که بتوان آن را خیلی زودتر برگزار کرد و یا اینکه زمان آن را به عقب برد.

وی در همین ارتباط توضیح داد: اگر زمان برگزاری امتحانات جلوتر بیاید میزان تشکیل کلاس های دروس در طول سال تحصیلی مخدوش می شود و به حد نصاب نمی رسد و اگر امتحانات نیز با تاخیر برگزار شود از آن طرف کنکوری ها به مشکل برمی خورند.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خوزستان اضافه کرد: در برخی از مقاطع تحصیلی ترم تابستانه و امتحانات تابستانه نیز داریم بنابراین نمی توان زمان برگزاری امتحانات نهایی را خیلی عقب انداخت.

وی تصریح کرد: برگزاری مسابقات جام جهانی می تواند تاثیر منفی در زمان مطالعه و میزان یادگیری و وقتی که برای امتحان می گذارند داشته باشد بنابراین والدین و دانش آموزان باید در این موضوع برنامه ریزی لازم را انجام دهند.

لزوم برنامه ریزی دانش آموزان برای روزه داری در ماه رمضان

رضوی با تاکید بر این این نکته که تقارن ماه مبارک رمضان تاثیر زیادی در نتایج امتحانات نهایی دانش آموزان ندارد، عنوان کرد: مسابقات جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ تاثیر منفی بر دانش آموزان دارد ولی به صورت گسترده نیست.

وی با یادآوری این مطلب که دانش آموزان ما فقط در زمان امتحانات درس نمی خوانند بلکه در طول سال تحصیلی این کار را انجام می دهند، بیان کرد: عزیزان ما در طول دوران تحصیل آمادگی لازم برای امتحانات نهایی را پیدا می کنند بنابراین برگزاری مسابقات جام جهانی نمی تواند تاثیرات منفی زیادی داشته باشد هر چند که نمی توانیم بگوییم بی تاثیر هم نیست.

مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان خوزستان در ادامه توصیه هایی به دانش آموزان نیز داشت و در همین ارتباط گفت: عزیران دانش آموز باید در طول سال آمادگی لازم را برای امتحانات پایان سال به دست بیاورند و در زمان امتحان نیز حداقل زمان را برای تماشای مسابقات جام جهانی در نظر بگیرند که آسیب جدی به درس و مشقشان وارد نشود.

وی اظهار داشت: آن دسته از دانش آموزان عزیزی که به سن تکلیف رسیده اند نیز باید در ماه رمضان به گونه برنامه ریزی کنند که هم بتوانند روزه بگیرند و هم مطالعات درسی خود را انجام دهند تا به امتحانات آنها لطمه وارد نشود.

علم و فناوری